Πέρασε από την Πάτρα ο «λαβωμένος» Άρης

Παρά τα συνεχή προβλήματα τραυματισμών, ο Άρης διατηρείται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα (7-4 ρεκόρ) ενώ προσπαθεί να παίζει και καλύτερο μπάσκετ. Οι «κίτρινοι» πέρασαν κι από την Πάτρα με μεγάλο όπλο την άμυνα (18 πόντους στο 1ο ημίχρονο) και πλέον περιμένουν το αυριανό αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό, για να μάθουν εάν θα βρίσκονται μόνοι τέταρτοι.

H ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κυριάρχησε για 30 λεπτά εκεί όπου έκανε ότι ήθελε κόντρα σε έναν αγνώριστο Απόλλων που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό για τους «κίτρινους», οι οποία έφτασαν την διαφορά στους 10 πόντους μόλις στο 7′ (7-17) με εξαιρετική άμυνα. Ανάλογη ήταν η συνέχεια στο 1ο δεκάλεπτο που έκλεισε στο +13 για τον Άρη (11-24) που στην επίθεση είχε κύριους εκφραστές τους Ντραγκίσεβιτς και Τσαϊρέλη.

Φουριόζος μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης ανεβάζοντας την διαφορά στο +23 (15′ 15-38) με τον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς να παραμένει ζεστός και να οδηγεί τους Θεσσαλονικείς εκ του ασφαλούς σε μία εύκολη νίκη. Δείγμα του εξαιρετικού πρώτου ημιχρόνου του Άρη -κυρίως στην άμυνα- από εκεί που παίρνονται τα παιχνίδια ήταν οι μόλις 18 πόντοι του Απόλλων και συγκεκριμένα 8 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, πέτυχε 26 πόντους, όμως οι «κίτρινοι» έβρισκαν και πάλι εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και με τον Θοδωρή Ζάρα να πετυχαίνει 11 πόντους η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά στάνταρ.

Όσο περνούσε η ώρα ο Απόλλων απειλούσε ενώ μάλιστα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 7 στο 35′ της αναμέτρησης με κύρια πηγή πόντων τα τρίποντα των Καλινόσκι, Χίκι και Βεργίνη.

Εκεί, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, έδειξε ωριμότητα, έπαιξε εκ νέου καλή άμυνα και με μπροστάρηδες του Ξανθόπουλο και Τσαϊρέλη έφτασε στην 7η νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστής των «κιτρίνων»για ακόμη μία φορά το τελευταίο διάστημα ήταν ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους ενώ ακόμη είχε και 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Παράλληλα, εξαιρετικός-καθοριστικός ήταν ο Βασίλης Ξανθόπουλος που έδωσε λύσεις στα δύσκολα σημεία. Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους (απόλυτη ευστοχία, 3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντα) ενώ ακόμη είχε 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Μέξας): Χίκι 16(4), Βεργίνης 13(2), Ράσελ 2, Μπάβτσιτς 10, Κουζέλογλου 8(2), Κόμπινς 2, Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης, Τσιάρας, Καλινόσκι 13(3).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 4, Ξανθόπουλος 11(3), Κάμινγκς 6, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 17(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 14, Ζάρας 9(1), Γιάνκοβιτς 10(2), Καββαδάς 1.

Δεκάλεπτα: 11-24, 18-40, 44-61, 64-79.