Πέρασε από το Κάουνας η Αρμάνι!

Η Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στην Αρμάνι Μιλάνο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως η ποιότητα και η εμπειρία των Ιταλών μίλησε στο τέλος, φεύγοντας έτσι από το Κάουνας με το διπλό (70-74) για την εξ αναβολής 17η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα παιχνίδι όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα «κλείδωσε» το ροζ φύλλο αγώνα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όταν και προηγήθηκε με +7 (65-72). Κάπως έτσι, η Αρμάνι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 16-7 και εδραιώθηκε ακόμα περισσότερο στην πρώτη τριάδα της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντιλέινι με 20 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Ντάνιελς και Χάινς με 15 και 11 αντίστοιχα. Αντιθέτως, για τους Λιθουανούς που υποχώρησαν στο 3-19 και παραμένουν σταθερά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ξεχώρισε ο Λεκαβίτσιους με 16 πόντους.

Το ματς:

Η Ζαλγκίρις μπήκε αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς μετά το αρχικό 2-0 της Αρμάνι, οι Ουλανόβας και Λεκαβίτσιους με πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα έκαναν το 9-2 στο 6’. Οι Λιθουανοί διατηρούσαν τη διαφορά κοντά στους πέντε πόντους (16-11 στο 8’), μέχρι να έρθουν τα δύο διαδοχικά των Ντάνιελς και Χολ να κάνουν το 17-16 για τους Ιταλούς, με τον Γουέμπστερ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βάζει σε θέση οδηγού τη Ζαλγκίρις (18-17).

Με τους Τρόι Ντάνιελς και Ροντρίγκεθ να μπαίνουν «καυτοί» στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 9-0 για το +8 και το 26-18. «Χτυπώντας» στο «ζωγραφιστό» και από μέση απόσταση, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να διατηρήσουν μια καλή διαφορά μέχρι και το 17’. Στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου όμως, η Ζαλγκίρις ανέβασε στροφές και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία (35-35).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ενδεικτικό είναι πως το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο άλλαξε έξι φορές, ενώ υπήρξαν και τρεις ισοπαλίες! Η Αρμάνι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (51-53) χάρη κυρίως στις εμπνεύσεις των Ντιλέινι και Ντάνιελς στο επιθετικό κομμάτι.

Οι Λιθουανοί όμως δεν επέτρεψαν στους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ, παραμένοντας μέσα στο κόλπο της νίκης μέχρι και το 38′ (65-68). Κάπου εκεί όμως, η Αρμάνι βρήκε τους κρίσιμους πόντους, έστειλε τη διαφορά στο +7 (65-72) 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κλειδώνοντας έτσι τη νίκη για το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-35, 51-53, 70-74

Ζαλγκίρις-Αρμάνι Μιλάνο: 70-74