Αν και έπαιζε χωρίς τον Κάμερον Τζόουνς (σ.σ. εξάρθρωση δαχτύλου), η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στο γήπεδο των Τρικάλων και πέτυχε δεύτερο σερί διπλό σε ομάδα που θα παλέψει επίσης για την παραμονή. Πλέον, και οι δύο ομάδες έχουν ρερκόρ 2-6 στην Stoiximan.gr Basket League.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό και το σκορ να είναι ισόπαλο (13-13) στο 7′. Ο Σμιθ ήταν ο οδηγός (10π.) για την Κύμη που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (17-21). Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο (22-21, στο 12′), αυτή άνηκε στην ομάδα του Καστρίτη. Ο Σμιθ συνέχισε στο ίδιο τέμπο (18π.), οι συμπαίκτες τους ήταν άξιοι συμπαραστάτες και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά και σκορ 35-45.Πρωταγωνιστή τον ΜακΓκι είχαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο και, με εντυπωσιακό ρυθμό κι εμφάνιση, απογείωσαν τη διαφορά κάνοντας… περίπατο (37-58, στο 27′). Οι παίκτες των Τρικάλων έμοιαζαν αποκαμωμένοι (5π. στην περίοδο) και οι δυο ομάδες μπήκαν με σκορ 40-62 στο τελευταίο δεκάλεπτο.Με προσπάθειες του Τζόουνς και δυο καλάθια του Σλαφτσάκη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-66 στην προσπάθεια αντεπίθεσής τους, αλλά ο Κάιζερ αύξησε ξανά τη διαφορά (55-71). Τελικά, η νίκη για την Κύμη ήρθε με 60-71Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71