Πέρασε ο Πανσερραϊκός στο Κύπελλο Γυναικών-PICS

Στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές στο παρκέ. Το συγκρότημα του Κώστα Δώδου προηγήθηκε 8-3 (3:45) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 10-5.

Στην επόμενη περίοδο η Κουτούση ανέλαβε δράση και οι «λιονταρίνες» μπήκαν στη θέση του οδηγού (16-5, 7:40). Οι φιλοξενούμενες όμως ανασυντάχθηκαν και με εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 πλησίασαν απειλητικά τις Σερραίες (18-16, 4:21).

Η Χωλοπούλου από πλευράς Πανσερραϊκού «φόρτσαρε» στα τελευταία λεπτά της περιόδου, οι γηπεδούχες επανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού (25-16, 1:44) και η περίοδος έληξε 27-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας γύρισε την άμυνά του σε ζώνη. Ο Πανσερραϊκός δεν μπορούσε να περάσει τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, ενώ ήταν αρκετά άστοχος από τη περιφέρεια. Ως εκ τούτου οι Θεσσαλονικιές μείωσαν σε 27-24 στο 33′.

Η είσοδος της Κίναλη στον αγωνιστικό χώρο βοήθησε τις «κόκκινες» να… ρολάρουν καλύτερα. Οι «λιονταρίνες» απέκτησαν ξανά απόσταση ασφαλείας από τη Καλαμαριά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 39-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε (44-27, στο 37′) δίνοντας το τελειωτικό «χτύπημα» στις φιλοξενούμενες.

Δεκάλεπτα: 10-5, 27-17, 39-27, 48-34
Διαιτητές: Μπακάλης – Ζαχαριάδης
Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 13, Τσάντα 6, Πιτσιάβα 2, Μπακιρτζίδου 2, Πελτέκη 6, Κίναλη 4, Κουτούση 13, Χύσα 2, Γκανάτσιου, Σιδερίδου, Γιαουράκη, Σιάκκα.
Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Ιγγλέζου 2, Αντωνιάδου 9 (3), Οικονόμου 5 (1), Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 4, Ευσταθίου 2, Σιφναίου 1, Διαμαντίδου 3 (1), Θωμάρεϊς 2, Τσίτσου.

Πηγή: serresbasket.gr