Πέρασμα οκτάδας για τη Μακάμπι από το Μόναχο! VIDEO

Το σκορ στο ξεκίνημα του ήταν πολύ κλειστό, με τη Μακάμπι να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα χάρη σε συνεχόμενα καλάθια από τον Μπλακ και τον Κέιν και να προηγείται με 9-14 στο 7ο λεπτό. Στα τρία λεπτά που έμεναν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ουίλιαμς πήρε προσπάθειες από πλευράς των γηπεδούχων και μαζί με τον Μπαρτέλ μείωσαν σε 17-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό των δύο ομάδων καθώς μετά από 5 ολόκληρα λεπτά, είχαν σημειωθεί μόλις 7 πόντοι και την Μπάγερν να έχει πάρει το προβάδισμα στο σκορ (22-20). Ουίλμπεκιν και Ρολ πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί με 33-31, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν με πατημένο το ”γκάζι” και με επιμέρους 2-10, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 10 πόντους (33-43, 23′). Όσο και να προσπάθησε στη συνέχεια η Μπάγερν να μειώσει, έβλεπε τον Μπλακ και τον Ντιμπαρτολομέο να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας για τη Μακάμπι (47-58, 30′). Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και αποφασισμένη να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Ουίλμπεκιν βγήκε μπροστά για την Μακάμπι και με μεγάλα καλάθια κράτησε μία διαφορά, η οποία ωστόσο είχε πέσει αρκετά (56-62) ενώ έμεναν περίπου 7 λεπτά για το τέλος.

Ο Ντάνγκουμπιτς ήταν εύστοχος από το τρίποντο ενώ συνεχόμενες βολές από τον Ουίλιαμς έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (63-65, 36′). Σε εκείνο το σημείο, η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τις δύο χαμένες επιθέσεις της Μπάγερν και με επιμέρους 6-0, έκανε το 63-71 στο 37′. Με τον Μπαρτέλ να βάζει κρίσιμα καλάθια, η Μπάγερν έμεινε στο παιχνίδι αλλά δύο μεγάλα τρίποντα από Ουίλμπεκιν και Ρολ έβαλαν τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων, που ηττήθηκαν εν τέλει με 70-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-33, 47-58, 70-77.

Μπάγερν (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν, Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 2, Λο 8 (2), Τζέντοβιτς 2. Γοιόβιτς 9 (1), Μπαρτέλ 16 (1), Γουίλιαμς 17.

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 19 (3), Πάργκο 2, Ο’Μπράιαντ 4. Καλοϊάρο 7, Ρολ 11 (2), Κέιν 6, Αβντίγια, Τάιοτυς 4, Ντιμπαρτολομέο 10 (2), Μπλακ 14, Ζούσμαν.