«Πετάει» η Φενέρ, διπλό στην ΤΣΣΚΑ!

Η ομάδα του Κοκόσκοφ πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα και ανέβηκε στο 11-10 μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο για την οχτάδα.

Κορυφαίοι για τους Τούρκους οι Ντε Κολό (22 πόντοι, 9 ασίστ) και Βέσελι (24 πόντοι), ενώ η «ομάδα του στρατού» υπέστη 2η διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 15-6.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τους ψηλούς της να κυριαρχούν, απέκτησε προβάδισμα (7-2 στο 4’), την ώρα που οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε δεν είχαν καθόλου καλό ρυθμό επιθετικά. Με τον Σενγκέλια να είναι ασταμάτητος, η «ομάδα του στρατού» έφτασε σε διψήφια διαφορά (16-6 στο 7’).

Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκαν οι Τούρκοι, που βρήκαν λύσεις στα πρόσωπα των Ντε Κολό και Βέσελι, με συνέπεια να μειώσουν με το φινάλε της πρώτης περιόδου στο -6 (21-15).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και απομακρύνθηκαν εκ νέου (29-20 στο 14’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Κοκόσκοφ αντέδρασε και πλησίασε (32-28 στο 18’), με τον Έντι να οργιάζει.

Η Φενέρ είχε βρει ρυθμό επιθετικά, ενόσω αποσυντόνισε τους Ρώσους με την πιεστική άμυνα που έπαιξε. Με buzzer beater τρίποντο του Πιέρ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (38-38) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ντε Κολό και Βέσελι κουβάλησαν τους Τούρκους στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδους και με 11 συνολικά πόντους, έφεραν την ομάδα τους στο +3 (46-49 στο 24’). Με τρίποντο του Έντι, οι Τούρκοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (50-54), αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Με Μιλουτίνοφ και Σενγκέλια να κυριαρχούν κάτω από τη ρακέτα και με τον Στρέλνιεκς να συνδράμει από την περιφέρεια, η «ομάδα του στρατού» έφτασε στην ανατροπή του σκηνικού με το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (66-63).

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα (73-68 στο 34’) παρά την άνοδο στην απόδοση του Μπράουν. Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Ιτούδη υπέστη μπλακ άουτ και βραχυκύκλωσε επιθετικά.

Στην αντίπερα όχθη, η Φενέρ βρήκε λύσεις στους Έντι και Γκούντουριτς, που εκτέλεσαν από την περιφέρεια: με επιμέρους σκορ 8-1, το 75-70 μετατράπηκε σε 76-78 με 2,5 λεπτά για το φινάλε του αγώνα.

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν μια ραψωδία του Βέσελι, που κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ: πέτυχε 6 πόντους, έβγαλε άμυνες και με την αμέριστη συμπαράσταση του Ντε Κολό, οδήγησε τους Τούρκους στο σπουδαίο διπλό (83-89).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-38, 66-63, 83-89.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπόλομποϊ, Τζέιμς 11 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ασίστ), Χίλιαρντ 8 (2/7 σουτ), Χάκετ 12 (1), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 12 (2), Φόγτκμαν 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 18 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 6 λάη), Μιλουτίνοβ 12 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρμπάνοφ 7 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 8 (1), Γκούντουριτς 8 (2), Μαχμούτογλου (0/3 σουτ), Ντε Κολό 22 (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πιερ 10 (1), Βέσελι 24 (10/15 βολές, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντουβερίογλου, Ουλανόβας.

Πηγή: sport-fm.gr