Πήρε φόρα η Αρμάνι και πέρασε και από τη Μπασκόνια

Με… φόρα από τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Αρμάνι Μιλάνο «πάτησε» την Μπασκόνια κι έφτασε σε ένα άνετο διπλό (64-78) στη Χώρα των Βάσκων.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μεσίνα, που έκανε το 2/2, οι Σιλντς (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Ντιλέινι (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Μέλι (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ενώ ο Μήτογλου είχε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 14 λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη, οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν το ματς με 4/26 τρίποντα και παραμένουν δίχως νίκη έπειτα από 2 αγώνες. Το… πάλεψαν κάπως οι Φοντέκιο (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Γκεντράιτις (14 πόντοι, 4 κλεψίματα).

Το ματς
Στα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την Μπασκόνια να αποκτά μικρό προβάδισμα (10-7 στο 5’) χάρη στην ευστοχία του Φοντέκιο. Παρ’ όλα αυτά, η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε και με τους Γκραντ, Χολ να μπαίνουν στην εξίσωση, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (17-19).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τα μισά του 2ου δεκαλέπτου (26-26 στο 15’), ωστόσο κάπου εκεί η ομάδα του Μεσίνα πάτησε το γκάζι και απομακρύνθηκε με σερί 10-0 (26-36 στο 18’). Την ίδια ώρα, οι Βάσκοι είχαν μπλοκάρει επιθετικά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -8 (30-38).

Με τους Μέλι και Σιλντς να εκτελούν, οι Ιταλοί εκτοξεύτηκαν στο +14 (33-47) στις αρχές της 3ης περιόδου κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους. Η Μπασκόνια βελτιώθηκε και με τους Ίνοκ, Φοντέκιο να δίνουν λύσεις, έριξε τη διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου (47-57).

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς επιχείρησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο στις αρχές της 4ης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφεραν να πλησιάσουν πολύ (51-60 στο 32’). Η Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε πάλι στροφές και απομακρύνθηκε εκ νέου (51-66 στο 35’). Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Μεσίνα να φτάνει στην άνετη νίκη (64-78).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 30-38, 47-57, 64-78.

Μπασκόνια-Αρμάνι Μιλάνο 64-78