Πήρε φόρα η Μακάμπι, λύγισε τη Ζαλγκίρις που… βυθίζεται! VIDEO

Τρίτη διαδοχική νίκη στην Ευρωλίγκα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία επικράτησε 76-62 της Ζαλγκίρις εντός έδρας, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Διψήφιοι ήταν Γουίλιαμς (17π, 7 ασ.), Νάναλι (15 π.), Έβανς (13π.) και Ζίζιτς (14π, 9 ριμπάουντ) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στο 4-2. Από τους ηττημένους, οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα (0-6) ξεχώρισαν Μιλάκνις με 17 πόντους (οι 11 στην πρώτη περίοδο) και Νεμπό με 10.

Με αυτόν τον τρόπο οι Ισραηλινοί δήλωσαν ότι είναι καλά μετά το μέτριο ξεκίνημα, στο οποίο έκαναν κολλητές ήττες από Ερυθρό Αστέρα και την Αρμάνι, έπειτα από τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου στην πρεμιέρα.

Το ματς

Αρκετές διακυμάνσεις είχε το πρώτο δεκάλεπτο, με τη Μακάμπι να κάνει σερί 14-0 στο 5:32’’, έπειτα από το καλάθι του Καλνιέτις (12-2), έχοντας ζεστούς Ζίζιτς και Γουίλιαμς αλλά η ομάδα του Ζντοβτς αντέδρασε και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (16-20). Χάρις τον Μιλάκνις κατά βάση, καθώς είχε 11 πόντους.

Ανώτερη συνολικά ήταν στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι και πήρε προβάδισμα με τον Νάναλι σχεδόν στα μέσα της (26-24), ενώ στη συνέχεια η Μακάμπι κατάφερε να ξεφύγει με πρωταγωνιστή τον Ζίζιτς, ο οποίος έκανε το 32-24 στο 17’. Ο Έβανς με δύο βολές διαμόρφωσε το 39-30 της ανάπαυλας.

Ο ίδιος παίκτης έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα από το 46-34 ουσιαστικά δεν κοίταξε άλλο πίσω η Μακάμπι, η οποία βρέθηκε στο +14 στο 27’ (53-39). Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια κάποιων παικτών της, όπως για παράδειγμα του Λεκαβίτσιους (55-46) η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε ουσιαστικά να μπει ξανά στο παιχνίδι. Βρέθηκε στο +17 (65-48) με καλάθι του Έβανς η Μακάμπι και από εκεί και μετά δεν γυρνούσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62
Μακάμπι-Ζαλγκίρις 76-62