Πήρε καλό βαθμό παρά την ήττα στην Ισπανία!

Ήττα στις λεπτομέρειες με 81-79 γνώρισε η Εθνική Νέων Ανδρών από την Ισπανία στην πόλη Λίνεα ντε λα Κονθεπθιόν της πόλης Κάντιθ. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από την αποβολή του Μάκη Γιατρά λίγο πριν το ημίχρονο μετά από διαμαρτυρία στους διαιτητές, που ήταν κάκιστοι και σφύριξαν, όπως… αναμενόταν μέσα στην Ισπανία, 80-20 τους γηπεδούχους!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο φινάλε. Τα καλάθια από Κολοβέρο και Μαντζούκα κράτησαν την ελληνική ομάδα σε απόσταση βολής και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε την τελευταία κατοχή στα 7”. Ωστόσο η παγίδα που έγινε στον Μαντζούκα τον οδήγησε σε λάθος και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.
Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος της Εθνικής ομάδας με 26 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ιωσήφ Κολοβέρος, 12 ο Γιώργος Τανούλης και 11 ο Όμηρος Νετζήπογλου.
Οι δύο ομάδες, οι οποίες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 (Ποντγκόριτσα 16-24/7) θα αναμετρηθούν ξανά αύριο (4/7) στις 19.30.
Δεκάλεπτα: 22-25, 43-45, 63-63, 81-79
Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης 2, Κολοβέρος 13 (1), Μπαζίνας, Οικονομόπουλος, Νετζήπογλου 11 (1), Βησσαρίου 6 (2), Μαντζούκας 26 (5), Καλόγηρος 5 (1), Τσάμης 3, Κουρουπάκης 1, Τανούλης 12