Πήρε το «θρίλερ» η Πολωνία!

Ο πρώην ΝΒΑερ Γι Ζιανλιάν των 24 πόντων και των 8 ριμπάουντ αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος της παράτασης, ενώ είχε βρει σίδερο και στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας (72-72) και οι Πολωνοί πανηγύρισαν τη νίκη. Ο Πονίτκα με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ έκανε μεγάλο ματς για τους νικητές (αν και έχασε κρίσιμες βολές), ενώ ο Σλότερ ακολούθησε με 22 πόντους.

Η Κίνα ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (25-15). Όμως οι Πολωνοί με τον Σλότερ και τον Πονίτσκα, γύρισαν το ματς και έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-39 υπέρ τους.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε την Πολωνία στο 54-57. Με τρίποντο του Ζάο στο 36’ οι Ασιάτες πέρασαν με 63-61. Ο κορυφαίος της Κίνας, Γι Ζιανλιάν, με τρίποντο έγραψε το 69-64 αλλά στο 1’.30’’ πριν το τέλος, ο Σλότερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (69-67).

Ζιανλιάν και Σοκολόφσκι αστόχησαν διαδοχικά και ο Ζιου με 1/2 βολές έκανε το 70-67, ενώ στα 13’’ ο Πονίτκα, πάλι από τη γραμμή, μείωσε σε 70-69. Ο Ζιάο έγραψε το 72-69 και στα 7’’ ο Σουν έκανε φάουλ στον Σλότερ για να αποφύγει το τρίποντο. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟ έβαλε τις βολές και στα 4’’ ο Πονίτσκα έκλεψε την μπάλα και κέρδισε το φάουλ από τον Ζιου. Ο Πολωνός έχασε τη δεύτερη βολή (72-72), ο Ζιανλιάν αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Η παράταση ήταν δραματική επίσης, Στα 32’’ ο Σουν με τρίποντο ισοφάρισε 76-76 και στα 10’’ ο Κούλιγκ έγραψε το 76-78 για την Πολωνία. Στα 9’’ ο Ζιάο έκανε 5’’ στην επαναφορά ΚΑΙ Ο Πονίτκα είχε 1/2 βολές (76-79). Οι Πολωνοί έκαναν φάουλ, ο Σουν έχασε και τις δύο βολές, αλλά η μπάλα βγήκε υπέρ της Κίνας. Στην εκπνοή, ο Ζιανλιάν αστόχησε σε τρίποντο και η Πολωνία πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72 (κ.δ.), 76-79 (παρ.).