Πισωγύρισμα στο Βελιγράδι!

Από την άλλη, οι Σέρβοι έκαναν… παπάδες, έχοντας κορυφαίους τους Πάντερ και Μπάρον, οι οποίοι είχαν από 22 πόντους. Πολύ χρήσιμη δουλειά έκανε ο Στίματς με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Γκίστ με 12 πόντους. Για τους ηττημένους, ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους.
Η «ομάδα του λαού», η οποία έχει πλέον ρεκόρ 19-9, είδε να μπαίνει τέλος στο σερί πέντε συνεχόμενων νικών, ενώ παράλληλα, έχασε έδαφος στη μάχη για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα play-offs, αφού πλέον υπολείπεται δύο νίκες της τρίτης Μπαρτσελόνα και ισοβαθμεί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Από την άλλη, οι Σέρβοι, έχουν πλέον ρεκόρ 11-17, ωστόσο, πολύ δύσκολα θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στην οχτάδα, αφού απέχουν δύο νίκες από την όγδοη θέση.
Το ματς:
Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε 17-11 στο 5’, με τον Μπάρον να έχει πετύχει τους 14 πόντους της ομάδας του με 4/4 τρίποντα. Η Μακάμπι, με πυλώνες στην επίθεση τους Χάντερ και Κοέν (6 πόντοι έκαστος), ακολουθούσε στο σκορ (23-18 στο 7’), αλλά το βασικό της πρόβλημα ήταν στην άμυνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +7 για τους Σέρβους, που προηγούνταν με 27-20.

Έχοντας τον έλεγχο στα ριμπάουντ και ποσοστό 87,5% στα τρίποντα με 7/8 προσπάθειες, ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε άνετα το προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 (38-30) στο 14’. Η Μακάμπι αντέδρασε και με αιχμή του δόρατος τον Ντόρσεϊ, «έτρεξε» ένα σερί 8-3, μειώνοντας σε 41-38 στο 16’. Με τον Πάντερ να πετυχαίνει πέντε αναπάντητους πόντους, οι Σέρβοι έκαναν το 46-38, με το ημίχρονο να κλείνει στο +6 (49-43).
Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα είχαν ακόμη καλύτερο ρυθμό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και αύξησαν το προβάδισμα στο +17 (65-48) στο 25’ με επιμέρους 16-5. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, εκτός από το άλυτο αμυντικό πρόβλημα, έκανε πλέον πολλά λάθη και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να έχει χάσει την επαφή με το σκορ. Στο 28’ το σκορ ήταν 72-51, με το +21 να διατηρείται και στο φινάλε της τρίτης περιόδου (79-58).
Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία. Η αντίδραση των Ισραηλινών δεν ήρθε ποτέ, με τους Σέρβους να διατηρούν εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Ο νικητής ήταν γνωστός και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ. Η κόρνα της γραμματείας βρήκε μεγάλο νικητή τον Ερυθρό Αστέρα με 92-76.
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-43, 79-56, 92-76.