Πρίγκηπας στη Βαλτική ο ΠΑΟΚ, 80-86 τη Νεπτούνας

Ο ΠΑΟΚ με Τσόχλα, Σχίζα (καλός πάνω στον Γκαίλιους) στην 5άδα άρχισε με 3 λάθη στο πρώτο δίλεπτο και με τον πρώτο σε κακή κατάσταση ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να λειτουργήσει με ομαδικότητα παρά με ατομικές ενέργειες. Ακόμα και με τις αλλαγές η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε σε αυτό το κομμάτι, αλλά παρά τις τραβηγμένες προσπάθειες του Μπράουν, ήταν συνεπής αμυντικά και ήταν μπροστά (12-16 το 8΄) με Ουίγκινς και με τα… 6/14 σουτ των γηπεδούχων.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα ο 37χρονος Ντελινινκάιτις εξέθεσε τον Σμιθ με 8 σερί πόντους (20-19 στα 7΄΄), ενώ στο 10λεπτο (20-21) ο ΠΑΟΚ είχε +6 ριμπάουντ αλλά και -4 λάθη. Το ματς άνοιξε στην 2η περίοδο και ο ΠΑΟΚ με τα τρίποντα πέρασε 27-32 (14΄), ενώ παρά το οτι δεν λειτουργούσε με μυαλό και ταχύτητα στην επίθεση (με άσο τον κακό Μπράουν και μοναδικό να απειλεί τον Ουίγκινς), πέρασε 33-40  (17΄) με +13 ριμπάουντ και 5/10 τρίποντα. Η ανοησία του Νόουλς έδωσε 5 σερί πόντους στη Νεπτούνας σε μια φάση (ο ίδιος έκανε και 3ο φάουλ), αλλά ο ΠΑΟΚ με πάρτι στα ριμπάουντ ξαναπήγε στο +7 (40-47 στο 19.30). Στο ημίχρονο (42-47) ο Δικέφαλος είχε 12/24 δίποντα, 6/12 τρίποντα, -5 βολές, +15 ριμπάουντ και +5 λάθη κόντρα στα 15/30 σουτ των Λιθουανών (12/20δ).

Ο ΠΑΟΚ άρχισε… κεντώντας σε επίθεση και άμυνα και προηγήθηκε 42-52 (21.30), αλλά σύντομα τα έκανε όλα λάθος με τρομερή απειθαρχία ειδικά του Σμιθ (επιθέσεις, επιστροφές, αμυντικά ριμπάουντ, βολές) και το ματς άρχισε πάλι από την αρχή (55-54 στο 25΄) με την Νεπτούνας να κάνει ότι θέλει τον αργό ΠΑΟΚ με οδηγό τον Γκαίλιους και 3/3 τρίποντα.

Nτέρμπι πλέον με τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει την επιθετική φρεσκάδα του (4/14 σουτ στην 3η περίοδο) λειτουργώντας άτσαλα και πρόχειρα. Παράλληλα οι διαιτητές άρχισαν να ψάχνουν με τα… κυάλια τα φάουλ του ΠΑΟΚ (μέχρι και βολή του Νόουλς ακύρωσαν) και να μην δίνουν αυτά των Λιθουανών (64-60 στο 30΄). Μέχρι και αντιαθλητικό στον Τσόχλα στα 1.5΄΄… στην ατυχή έμπνευση του Χαραλαμπίδη για τόσο χαμηλό σχήμα.

Και αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει στο ίδιο επίπεδο την επίθεση του (κακοί οι τρεις άσοι), με βάση το πόσο κακός αμυντικά είναι, εύκολα η Νεπτούνας που ως ομάδα είναι ένα σκαλί πιο πάνω, άρχισε να αυξάνει σταδιακά την διαφορά (75-64 στο 33.30) με τον ΠΑΟΚ αργό να μην μπορεί να αντιδράσει και να συνεχίζει να λειτουργεί ατομικά και άτσαλα. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι έχασαν τη συνοχή τους λόγω της διαφοράς, αναλώθηκαν σε μακρινά σουτ και ο ΠΑΟΚ με σκυλίσιες άμυνες και τον Μπεστ οδηγό πέρασε 80-81 (38.30).  Ο Νόουλς έβγαλε άμυνα, ο Μπράουν αστόχησε, ο Σόρτερ έκοψε τον Μασιούλις και στα 18΄΄ ο Μπράουν με τρίποντο από το σπίτι του έκανε το 80-84. Ο Γκάλντικας έκανε βήματα και τέλος…

Δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86

Νεπτούνας (23/46δ, 7/24τρ, 13/18β, 38ρ, 21ασ, 7λ): Πάτζερα, Γιαναβίτσιους 11 (1/6δ, 2/3τρ, 9ασ), Σεντεκέρσκις 7, Ντελινινκάιτις 15 (2/6τρ), Σλάβινσκας 2, Ολισεβίτσιους 5, Γκάλντικας 9 (7ρ), Μασιούλις 13 (5/13σ, 7ρ), Τζόγκελα 2, Γκαίλιους 14 (7/12σ), Ουίλιαμς 2

ΠΑΟΚ: Μπράουν 11 (2/8σ, 6/7β), Σμιθ 18 (2/4δ, 3/6τρ, 5/5β), Σόρτερ 8 (3/13σ, 3ασ), Τσόχλας 5, Σχίζας 6 (3/4σ, 3ρ), Μαργαρίτης 6 (4ασ), Μπεστ 14 (4/7δ, 2/4τρ, 5ρ), Ουίγκινς 13 (6/8σ, 9ρ), Σαρικόπουλος 2 (4ρ), Νόουλς 4.
*Σε άλλο ματς η Μπεσίκτας κέρδισε τη Μπον 80-76.