Προκρίθηκαν και πήραν μαζί τους την Τσεχία οι ΗΠΑ

Παράλληλα, με το αποτέλεσμα αυτό σφράγισε την πρόκριση σε τριπλή ισοβαθμία με Ελλάδα και Βραζιλία η Τσεχία, που θα αναμετρηθεί με την Αυστραλία στη Σανγκάη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάιλς Τέρνερ και Κέμπα Γουόκερ, που είχαν από 16 πόντους καθώς επίσης 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ αντίστοιχα. Ο Βίτορ Μπενίτε με 21 πόντους ξεχώρισε από τους ηττημένους.

Τα τρίποντα από Μπαρνς και Γουόκερ έδωσαν ένα γρήγορο προβάδισμα, 10-4, στις ΗΠΑ, αλλά οι Βραζιλιάνοι ήταν αποφασισμένοι για μάχη και με τους Βαρεζάο και Μπαρμπόσα να δείχνουν τον δρόμο πλησίασε στους τρεις, 21-18. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο, όπου ο Μπενίτε με διαδοχικά τρίποντα ανέλαβε δράση και ισοφάρισε, 33-33, παρότι ο Άτσο Πέτροβιτς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία. Οι παίκτες του Πόποβιτς… αγρίεψαν και απάντησαν με ένα 8-0 (41-33), αλλά και πάλι η «σελεσάο» κατάφερε να πλησιάσει κλείνοντας το ημίχρονο σε απόσταση τεσσάρων πόντων, 43-39.

Οι ΗΠΑ βρήκαν τις λύσεις και αποσπάστηκαν με 59-48 με τρίποντο του Μίντλετον, ενώ ένα ακόμη του Σμαρτ έγραψε το 67-56 στο τέλος της περιόδου. Τα… αστεία τελείωσαν για την Team USA οριστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με εξαιρετικό μπάσκετ και οδηγούς τους Μπράουν, Τέρνερ και Γουόκερ ξέφυγαν με 83-62 έξι λεπτά πριν το τέλος και τελείωσαν πρόωρα το ματς.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 67-56, 89-73