Πρωταθλητές οι Ράπτορς! Νέο μπρέικ και… 4-2 (VIDEO)

Μάχη μέχρι… θανάτου έγινε στο Όοκλαντ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ακόμη και αν οι Ράπτορς προηγήθηκαν με 2-11 στο ξεκίνημα, η ομάδα του Στιβ Κερ αρχικά ισορρόπησε, ενώ στην συνέχεια πέρασε και μπροστά με 27-26, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 32-33.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τους Γουόριορς να παίρνουν “κεφάλι” στο σκορ με 46-43, τους αντιπάλους τους όμως να είναι αυτοί που θα ολοκλήρωναν προηγούμενοι το ημίχρονο, με το σκορ στο 57-60.

Η κατάσταση άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όπου με ένα 14-4 οι πολεμιστές μετέτρεψαν το 66-72 σε 80-76, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με ελαφρύ προβάδισμα (88-86) για εκείνους.

Στην τέταρτη περίοδο… έπεφτανκορμιά. Ακόμη και με το 102-108 για την ομάδα του Καναδά οι παίκτες του Στιβ Κερ βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν, μείωσαν σε 108-109 και στην συνέχεια σε 110-111.

Εκεί έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να πάνε την σειρά σε έβδομο παιχνίδι. Ο Στεφ Κάρι αστόχησε σε (δύσκολο) τρίποντο με το παιχνίδι κάπου εκεί να φαίνεται πως δεν έχει γυρισμό, καθώς με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο να απομένει, ο Λέοναρντ πήγε στις βολές για 2+1 από τεχνική ποινή που πήρε ο Γκριν (προσπάθησε να καλέσει τάιμ άουτ χωρίς να έχει άλλο η ομάδα του) για να διαμορφωθεί το τελικό 110-114 και οι Ράπτορς να πανηγυρίσουν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους!

Για τους (πλέον) πρωταθλητές οι Λόουρι και Σιάκαμ είχαν από 26 πόντους, οι Λέοναρντ και ΒανΦλιτ από 20 ενώ ο Ιμπάκα ήταν επίσης “διψήφιος” με 15 πόντους.

Για τους Γουόριορς εκπληκτικός ήταν ο Τόμπσον με 30 πόντους που όμως τραυματίστηκε και αποχώρησε στην τρίτη περίοδο, 22 πόντους είχε ο Ιγκουοντάλα, 21 ο Κάρι και 11 πόντους με 19 ριμπάουντ και 13 ασίστ ο Ντρέιμοντ Γκριν.