Ένα must-win παιχνίδι πήρε ο «Ιστορικός». Έπειτα από 8 αγώνες με… αρνητικό πρόσημο, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Stoiximan.gr Basket League (1-8), με τα Τρίκαλα να υποχωρούν από την πλευρά τους στο 2-7. Πάντως, όπως πήγε το ματς, ο Πανιώνιος θα ήθελε καλύτερη διαφορά εν όψει της συνέχειας.

Από νωρίς, φάνηκε πως ο «Ιστορικός» είναι αποφασισμένος να βάλει τέλος στο αρνητικό του σερί. Ο Χέντερσον ήταν ο οδηγός του στο ξεκίνημα (8-4, στο 5′), τα Τρίκαλα βρήκαν κάποιες απαντήσεις διά χειρός Τέγιτς, αλλά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται (16-12).Λούντζης και Τέγιτς έβαλαν μπροστά την ομάδα του Μέξα (18-19), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Πανιώνιος επέβαλε το ρυθμό του. Σαρικόπουλος και Γούντσον έδωσαν τα πρώτα… χτυπήματα (28-21, στο 15′), ο Τσούπκοβιτς διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (34-23) για πρώτη φορά και αυτή διατηρήθηκε ως το φινάλε του ημιχρόνου (39-28).Με καλάθια των Μάρεϊ και Λούντζη, τα Τρίκαλα πλησίασαν σε 47-41, αλλά ένα τρίποντο του Σακελλαρίου έδωσε ανάσα στην ομάδα του Ζιάγκου που πήρε φόρα και έφτασε στο 66-52 της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποδείχθηκε πως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει: ο Κράβιτς διαμόρφωσε το +15 (77-62, στο 35′) και, παρά το τελευταίο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, ο Πανιώνιος επικράτησε με το τελικό 82-76.Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-28, 66-52, 82-76