Τόκιο 2021: Ο Πάτι Μιλς οδηγεί την Αυστραλία σε πρωτιά και πρόκριση! VIDEO

Τα «καγκουρό» δε δυσκολεύτηκαν κόντρα στη Γερμανία, πήραν τη νίκη κορυφαίους τους Μιλς (24π) και Λάντεϊλ (18) και ως πρώτοι στον δεύτερο όμιλο, πήραν την πρόκριση για τη φάση των «8». Οι Γερμανοί είχαν σε καλή μέρα τον Όμπστ (17π)., τερμάτισαν στην τρίτη θέση του ομίλου (με 4 βαθμούς0 και θα περιμένουν μήπως είναι στις καλύτερες τρίτες ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με τον Γιόσικο Σάιμπου οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 15-22 και με τρίποντο του Γκούλντινγκ, οι Αυστραλοί μείωσαν σε 18-22 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, με τον Κέι πρωταγωνιστή ακολουθούσαν κατά πόδας, (14’, 28-29). Με τους Μιλς και Σόμπεϊ οι Αυστραλοί πήραν βραχύ προβάδισμα (35-31) και ο Όμπστ με τρίποντο μείωσε σε 42-40.

Στο τρίτο μέρος οι Γερμανοί με σερί 10-0 ισοφάρισαν σε 50-50 (25’) και 55-55. Ριθ και Λάντεϊλ κράτησαν μπροστά τους Αυστραλούς, για το 64-57.

Οι Αυστραλοί κράτησαν και στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα που είχαν χτίσει και προηγήθηκαν και με +10 με το τρίποντο του Ινγκλς. Ο Γκιφάι κράτησε τη Γερμανία στο παιχνίδι, με δικούς του πόντους (72-67) και ο Όμπστ μείωσε σε 77-72 με τρίποντο, αλλά με μίνι σερί η Αυστραλία έκανε το 83-72 και με το κάρφωμα του Λάντεϊλ γράφτηκε το τελικό 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-40, 66-59, 89-76