Ρουκέτες έπληξαν το… Όκλαντ! 2-2 οι Ρόκετς! VIDEO

Οι Ουόριος έχασαν το πλεονέκτημα έδρας που απέκτησαν μετά το break του πρώτου αγώνα της σειράς με τους Ρόκετς, καθώς στο Game4 ηττήθηκαν με 95-92 και το Χιούστον κρατάει την τύχη για τους τελικούς στην… έδρα του!

Μετά τη συντριβή με 126-85 στο προηγούμενο ματς και το εντυπωσιακό ξεκίνημα των Ουόριορς με 12-0, πολλοί θα περίμεναν να δούμε το ίδιο… έργο, όμως ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Κρις Πολ αποφάσισαν διαφορετικά!

Το ματς ήταν εντυπωσιακό με πολλές εναλλαγές στο σκορ και εντυπωσιακό φινάλε! Οι Ρόκετς με ένα τρομερό σερί στη δεύτερη περίοδο μπήκαν ξανά στο ματς (19-34 το σκορ του δωδεκαλέπτου), όμως οι γηπεδούχοι με ρεσιτάλ τριπόντων από τον Κάρι απάντησαν στην τρίτη περίοδο (34-17) και αύξησαν τη διαφορά στους 10 πόντους (80-70).

Οι «ρουκέτες» όμως δεν λύγισαν και στα μέσα της 4ης περιόδου προσπέρασαν, ύστερα από σερί 15-4!

Στο τέλος και με το σκορ να είναι στο 92-94 οι Ουόριορς με 11.6” στη διάθεσή τους έκαναν κακή επίθεση, το Σουτ του Τόμπσον δεν βρήκε στόχο, στη συνέχεια ο Πολ έβαλε 1/2 βολές και στα 0,5΄΄ που είχαν απομείνει οι Ουόριορς δεν μπόρεσαν για το θαύμα και έτσι η σειρά επιστρέφει στο Χιούστον με 2-2.

Πρώτος σκόρερ για τους Ρόκετς ήταν ο Χάρντεν με 30 πόντους, ενώ ο Πολ ακολούθησε στους 27. Από την άλλη για τους Ουόριορς ο Κάρι είχε 28 πόντους (6/13τρ.), ο Ντουράντ έκανε double-double με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ «διπλός» ήταν και ο Γκριν με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.