Σαν το παλιό, καλό, κρασί! Διαμαντίδης ηγέτης στον πράσινο θρίαμβο!

Ο Διαμαντίδης ήταν ηγέτης από τα… παλιά, με 20π., 4ριμπ., 4ασ., σε μια μεγάλη βραδιά και από τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος με 25π. έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague, ενώ ο Καλάθης άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 9π., 10ασ.!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό και το καλύτερο φετινό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε με συγκεκριμένη στόχευση στο παιχνίδι και κυρίως, την υλοποίησε. Η μπάλα πήγαινε σταθερά στον Ραντούλιτσα, ο οποίος με αντίπαλο τον Τόμιτς είχε σαφές πλεονέκτημα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο (21-22) με τον Αμπρίνες να δίνει λύσεις στους Καταλανούς, με τους γηπεδούχους να δικαιώνονται για την αμυντική τους προσήλωση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Φώτσης έγραψε το +6 για την ομάδα του (30-24, 13’), με τον… δαιμονισμένο Ραντούλιτσα να φτάνει τους 15π. με 6/6 δίποντα για το 34-27 στο 15’! Το προβάδισμα μάλιστα έφτασε στη μέγιστη τιμή του στο φινάλε του πρώτου 20λεπτου (45-35). Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό που είχε 14/23 δίποντα και 1/3 τρίποντα!

Η… φόρα από το πρώτο ημίχρονο έστειλε ακόμα πιο ψηλά τη διαφορά (53-37, 23’), με την «Μπάρτσα» να βρίσκει «σανίδα σωτηρίας» από τον Αμπρίνες, ο οποίος με 14π. ως το 30’, έκλεισε την ψαλίδα. Αρχικά στο -8 (58-50, 27’), με τον Πάβλοβιτς να στέλνει τη διαφορά σε συνδυασμό με τρίποντο του Διαμαντίδη ξανά στο +16 (66-50), ωστόσο ο Αμπρίνες ήταν ξανά εκεί και με εκτός ισορροπίας τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 66-57!

Μάλιστα, ο Λαουάλ ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 14-3 των Καταλανών (69-64, 32’), με τον Ολεσον να μειώνει στον πόντο (71-70, 33’)! Ο Περπέρογλου πήρε τη σκυτάλη και κράτησε σε απόσταση βολής την ομάδα του (77-74, 35’), αλλά εκεί «μίλησε» ο Διαμαντίδης, ο οποίος πρώτα με τρίποντο από το… σπίτι του και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 82-74 του 37’!

Οι Καταλανοί μείωσαν σε 82-78, αλλά ο Φελντέιν και η ψυχραιμία στην άμυνα, αλλά και από τις βολές δεν άφησε τη μεγάλη νίκη να… ξεγλιστρήσει από τα χέρια του Παναθηναϊκού!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 45-35, 66-57, 93-86.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 25, Παππάς 4, Φελντέιν 7 (1), Διαμαντίδης 20 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 2

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 6, Ρίμπας 1, Λαουάλ 6, Αμπρίνες 21 (3), Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι6, Βεζένκοφ 3 (1), Σάμουελς 2, Όλεσον 3 (1), Αρόγιο 9 (1), Περπέρογλου 13 (3), Τόμιτς 11