Σάρωσε την Αρμάνι η Ούνιξ! VIDEO

Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα, η οποία αν και στην τρίτη περίοδο έφτασε κοντά προκειμένου να ανατρέψει στο έπακρο την κατάσταση, δεν κατάφερε να κάνει το διπλό και προβλημάτισε έντονα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με δεδομένο πως στερήθηκε τις υπηρεσίες του Τζεντίλε.

Οι Ιταλοί με τον Ζόραν Ντράγκιτς να ξεκινάει δυναμικά το παιχνίδι, πήραν το προβάδισμα με +6 (0-6), ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν εντυπωσιακό σερί 16-4 και ήταν η δική τους σειρά να περάσουν μπροστά με 16-10.

Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα, έδειχνε έπειτα πως δεν μπορούσε να καλύψει το κενό του Τζεντίλε και με τον Ορλάντο Τζόνσον να ευστοχεί σε 2/2 βολές, η διαφορά δεν άργησε να φτάσει πολύ γρήγορα σε διψήφιο αριθμό 27/17.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-24 υπέρ της Ούνικς ύστερα από τρίποντο buzzer beater του Μεξικανού, Πολ Στολ και με το σύνολο του Πασούτιν να… οργιάζει στο επιθετικό κομμάτι.

Οι Αμπάς, Ραντούλιτσα και Μάτσβαν φρόντισαν να ξαναβάλουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, μειώνοντας στο -5, αλλά δίχως να υπολογίζουν στον Κολόμ και στον Παρακούσκι, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 50-38 και 52-40. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν η ιδανική για τους παίκτες της Ούνικς, καθώς ο αστέρας της ομάδας, Κιθ Λάνκφορντ, σημειώνοντας 3/3 βολές, έγραψε το 57-43.

Οι παίκτες της Αρμάνι, ξεκίνησαν ωστόσο την αντεπίθεσή τους. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Ρίκι Χίκμαν να ηγήτε του σκοραρίσματος, κατάφεραν να φτάσουν στο -4, μόλις 10 λεπτά πριν το φινάλε και όντας διατεθειμένοι για την ολική ανατροπή. Ο Κιθ Λάνκφορντ και η παρέα του, όμως, είχαν διαφορετική άποψη. Με επημέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 27-10, έκαναν γεγονός της τρίτη τους νίκη και μάλιστα δια περιπάτου κόντρα στους Ιταλούς, οι οποίοι προβλημάτισαν έντονα χωρίς τον Αλεσάντρο Τζεντίλε.

Tα δκάλεπτα: 35-24, 57-43, 73-69, 100-79.
ΟΥΝΙΚΣ (Πασούτιν): Τζόνσον 14, Αντίποφ, Λάνγκφορντ 25 (1), Στολ 6 (2), Παραχούσκι 16, Κολόμ 9, Πάνιν 18 (4), Καϊμακόγλου 6 (1), Ουίλιαμς 6.
ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): Μακλίν 16, Χίκμαν 12 (1), Καλνιέτις 5 (1), Ραντούλιτσα 8, Ντράγκιτς 10 (1), Μάτσβαν 7 (1), Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 10 (2), Αμπάς 2, Σιμόν 9 (1).