Σφαιρόπουλος: Δεν μας εξέπληξε ο Άρης

Στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς δήλωσε: “Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη σημαντική νίκη που καταφέραμε να πάρουμε απέναντι σε έναν αξιόλογο και αξιόμαχο αντίπαλο. Ξέραμε ότι θα έχουμε ένα δύσκολο ματς, ο Άρης έχει ανέβει επίπεδο και ξέραμε ότι η ατμόσφαιρα στο γήπεδο θα είναι πιεστική, δεν είναι εύκολο να παίζεις εδώ. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, ελέγξαμε το παιχνίδι, χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ και στον αιφνιδιασμό και στη ρακέτα και τρίποντα. Ο Άρης μας έδωσε τα σουτ, τα οποία δυστυχώς δεν μπήκαν. Παρ’ όλα αυτά, με την άμυνά μας, με την πολύ καλή άμυνά μας κοντρολάραμε το παιχνίδι, αναγκάσαμε τον Άρη μέσα στην έδρα του να σκοράρει δύσκολα κι αυτό ήταν το κλειδί. Όταν παίζεις καλή άμυνα και ο αντίπαλος δεν βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, έχεις πολλές πιθανότητες να κερδίσεις το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έκανε ένα ξέσπασμα με τα τρίποντα, κυρίως με τον Ουάιτ, που ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο αλλά έκανε το ξέσπασμα. Ο Άρης έβαλε πολλά τρίποντα, μας χτύπησε με αυτόν τον τρόπο στην τρίτη περίοδο και πήρε το προβάδισμα. Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και λίγο πριν το τέλος ο Άρης πήρε διαφορά, 61-56. Εκείνο ήταν ένα κρίσιμο σημείο, που δείξαμε χαρακτήρα, παίξαμε καλή άμυνα για 2-3 λεπτά δεν δεχθήκαμε καλάθι, φύγαμε στο τρανζίσιον και βάλαμε τρία εύκολα καλάθια, που μας έδωσαν τη δυνατότητα να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Σε ένα τέτοιο ματς κλειστό, όποιος έπαιρνε μια μεγάλη διαφορά θα είχε σημαντικό προβάδισμα στο τέλος.

Γι’ αυτό λέω πως εκείνο το σημείο ήταν κρίσιμο. Δεν τα παρατήσαμε, συνεχίσαμε να πιστεύουμε και να κάνουμε καλή αμυντική προσπάθεια. Περάσαμε μπροστά, βάλαμε κάποια σουτ, ένα με τον Παπανικολάου και ένα με τον Ουόρικ. Στο τέλος δείξαμε ψυχραιμία στις βολές, είχαμε καθαρό μυαλό και πήραμε μια νίκη που πραγματικά πιστεύω πως αξίζαμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Άρη και να τους ευχηθώ καλή επιτυχία. Επίσης, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συνεργάτες μου, που έχουν πέσει όλοι πάνω στην ομάδα αυτή την περίοδο με τα δύσκολα παιχνίδια. Με τόσους τελικούς απανωτούς δεν είναι εύκολη η προετοιμασία των αγώνων. Συγχαρητήρια σε όλους τους συνεργάτες μου”.

Για την απόδοση του Παπανικολάου στα τελευταία ματς σχολίασε: “Ο Παπανικολάου είναι ένας παίκτης που έχει παίξει στον Ολυμπιακό στο παρελθόν και έχει βοηθήσει να κατακτήσει η ομάδα ευρωπαϊκούς τίτλους και το πρωτάθλημα Ελλάδας. Είναι ένα κομμάτι του παζλ που φέραμε πίσω και είμαστε χαρούμενοι είναι εδώ. Μαζί με τον Σπανούλη, τον Πρίντεζη και τον Μάντζαρη προσθέσαμε άλλον έναν ποιοτικό, έμπειρο παίκτη και κάναμε τέσσερις τους παίκτες αυτούς. Όπως έχω πει, ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα συνόλου, μια ομάδα που όλοι οι παίκτες έχουν ρόλο. Ο καθένας όσο κι αν παίξει μπαίνει μέσα και προσφέρει τον καλύτερό του εαυτό. Η συλλογική προσπάθεια είναι πολύ μεγάλη κι αυτό είναι το πιο σημαντικό. Όλοι είναι απαραίτητοι στον Ολυμπιακό”.

Σχετικά με το παιχνίδι των γηπεδούχων: “Ο Αρης παίζει το στυλ του μπάσκετ που γνωρίζουμε, έχει καλούς Αμερικανούς παίκτες και έμπειρους Έλληνες. Οι Αμερικανοί του Άρη είναι αθλητικοί. Επίσης, έχει καλούς σουτέρ. Πρόκειται για μια ομάδα με πολύ καλό ρόστερ. Ο καθένας προσφέρει από τον τομέα του. Έχουν ένα δυνατό σύνολο, αλλά δεν υπήρξε κάτι που μας εξέπληξε. Ξέραμε ότι ο Οκάρο Ουάιτ είναι καλός σουτέρ, τον περιορίσαμε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είναι καλός σουτέρ, έβαλε κάποια σουτ μετά. Το πιο σημαντικό για εμάς είναι πως είχαμε τη ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό να αντιδράσουμε όταν έπρεπε”.

Ουόρικ: “Εξαιρετική δουλειά…”

Ο Χακίμ Ουόρικ δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: “Ηταν μια δύσκολη νίκη, κάναμε καλή δουλειά. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά αμυντικά, στο δεύτερο καταφέραμε να περιορίσουμε τα ατού του Άρη και να φτάσουμε στην νίκη. Κάναμε εξαιρετική δουλειά και μπορέσαμε να πάρουμε αυτή τη νίκη”.