Σούπερ Μαχητές, έμειναν θριαμβευτικά και δίκαια! Πρόκριση για Προμηθέα!

Οι Μαχητές μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 12 πόντους (27-15). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, με τους παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα των ρυθμό των γηπεδούχων. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να βρει τους παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να προηγούνται με 47-25, βάζοντας βάσεις για τη νίκη-παραμονή. Το δεύτερο ημίχρονο παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με τους Μαχητές Δόξας Πεύκων να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και τους παίκτες του Πανερυθραϊκού να ακολουθούν στο σκορ, δίχως να είναι ικανοί να απειλήσουν. Μοιραία, λοιπόν, ήρθε και το τελικό 86-63, το οποίο διατήρησε τους Θεσσαλονικείς στην Α2.

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής του σπουδαίου αγώνα των πλέι οφ ανόδου κόντρα στον Εθνικό, επικρατώντας με 60-68, εκτός έδρας και πλέον ετοιμάζεται να κοντράρει τον Φάρο Κερατσινίου, με την ομάδα του Ανδρέα Πολέμη να προηγείται με 2-0 νίκες. Στην Α2 και τη νέα σεζόν οι Μαχητές Δόξας Πεύκων, που… διέλυσαν τον Πανερυθραϊκό με 86-63, στέλνοντας την ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή στην Β’ Εθνική.

Την πρόκρισή του στον τελικό ανόδου πανηγύρισε ο Προμηθέας Πατρών! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντιμετώπισε τον Εθνικό, στο κλειστό της Καλλιθέας, σε παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών και κατάφερε να φέρει… τούμπα τη σειρά και να πάρει μία ακόμα νίκη, μετά από αυτή στο κλειστό της Παναχαϊκής, αυτή τη φορά με 60-68.

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα, φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα της. Χαρακτηριστικό πως στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο Εθνικός κατάφερε να… χτίσει διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (28-18), όντας ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και χάρη σε επί μέρους 0-11 προσπέρασαν στο σκορ (28-29, 14′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, όμως και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος με προβάδισμα (39-38).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πατρινοί είχαν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, φέρνοντας τον αγώνα εκεί που ήθελαν. Μάλιστα κατάφεραν να πάρουν διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (43-53, 27′), έχοντας μπλοκάρει πλήρως τους Πειραιώτες. Ο Εθνικός, όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και με επί μέρους 7-0 μείωσε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου σε 50-53. Το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ήταν φυσικό, είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, όπως και όλο το παιχνίδι. Μέχρι το 37ο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (58-58) και όλα έδειχναν πως το φινάλε θα είναι για… γερά νεύρα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως με μεγάλα σουτ, αλλά και καλές άμυνες κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά (58-63, 38′). Ο Εθνικός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ανατρέψει την κατάσταση και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη με 60-68, που τον στέλνει στον τελικό ανόδου κόντρα στον Φάρο Κερατσινίου.

Τo πανόραμα των πλέι οφ:

1η αγωνιστική
Εθνικός-Προμηθέας Πατρών 83-79 (70-70 κ.α.)
Φάρος Κερατσινίου-Παγκράτι 76-70
-Ο Φάρος Κερατσινίου έκανε το 3-0 στις νίκες και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ.

2η αγωνιστική
Προμηθέας Πατρών-Εθνικός 69-63
-Εθνικός και Προμηθέας είναι στις 2-2 νίκες. Η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες.

3η αγωνιστική
Εθνικός-Προμηθέας Πατρών 60-68
-Πρόκριση στον τελικό για την άνοδο ο Προμηθέας με 2-3 στις νίκες. Δεύτερος γύρος πλέι οφ Φάρος Κερατσινίου-Προμηθέας Πατρών (2-0)

Το πανόραμα των πλέι άουτ:

Λιβαδειά-Περιστέρι 72-58 -Σώθηκε η Λιβαδειά, με 3-0 νίκες. Υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική το Περιστέρι.
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Πανερυθραϊκός 88-85 (64-64 κ.α., 72-72 α’ παρ.)

Πανερυθραϊκός-Μαχητές Δόξας Πεύκων 87-86 (76-76 κ.α.) -Μαχητές Δόξας Πεύκων και Πανερυθραϊκός είναι στις 2-2 νίκες. Η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες.

Μαχητές Δόξας Πεύκων-Πανερυθραϊκός 86-63 -Σώθηκαν οι Μαχητές με 3-2 στις νίκες, στην Β’Εθνική ο Πανερυθραϊκός