Σούπερ νίκη η Φενέρ, δούλεψε και για… ΠΑΟ!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 17-7 και βρίσκεται πολύ κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας, την ώρα που θα… κυνηγήσει και τον Ολυμπιακό για την 2η θέση της Regular Season, ενώ παράλληλα, η ήττα της Ρεάλ την διατηρεί μαζί με τον Παναθηναϊκό Superfoods και την Χίμκι στο 14-10. Έτσι, τα πάντα είναι ανοικτά για τις θέσεις 4-7 της Regulasr Season, με τις υπόλοιπες αγωνιστικές μέχρι το τέλος να έχουν χαρακτήρα… τελικού!

Το ντέρμπι της Μαδρίτης κρίθηκε σε μεγάλο ποσοστό από τον Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 20 πόντους (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 24:03″ συμμετοχής, ενώ… μίλησε και στα τελευταία λεπτά, με ένα καθοριστικό τρίποντο και τις δύο βολές που διαμόρφωσαν το τελικό 86-83.

Η Φενέρ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον Τζέιμς Νάναλι να πρωταγωνιστεί, προηγήθηκε με 14-2 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η Ρεάλ ξεπέρασε το κακό της διάστημα και ισορρόπησε άμεσα, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (12-16) με καλάθι του Λούκα Ντόντσιτς. Μάλιστα, οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-20), με τρεις βολές του Ρούντι.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε καθαρά σε… ρυθμούς και τέμπο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ και καμία δεν έδειχνε ικανή να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Το +5 (27-32) της Φενέρ στο 14′ έγινε +3 για την Ρεάλ (37-34) στο 18ο λεπτό, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κλείνει το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (45-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Φενέρ. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συμβάδιζε στο σκορ με την Ρεάλ, εντούτοις έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 28-20, που έφερε τους Τούρκους στο +3 (68-65) στο 30ο λεπτό.

Η ίδια διαφορά παρέμεινε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (76-79, 36′), με την Ρεάλ να παλεύει να… γυρίσει το ματς και την Φενέρ να διατηρείται σταθερά μπροστά στο σκορ. Ένα μεγάλο τρίποντο του Σλούκα έφερε την Φενέρ στο +6 (84-78), ένα λεπτό πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στον πόντο (83-84) 15″ πριν την λήξη, με σουτ του Ρούντι. Ο Έλληνας γκαρντ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-83.

Δεκάλεπτα: 20-20, 45-40, 65-68, 83-86