Σούπερ νίκη του Προμηθέα επί της Ούνικς

Αν και βρέθηκε μέχρι και στο -13 στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Μάκη Γιατρά παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη. Ο Οκτάβιους Έλις με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Λάνγκστον Χολ με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ ξεχώρισαν, ενώ πολύ καλός, ειδικά στο πρώτο μέρος, ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 18 πόντους. Καθοριστικός στην παράταση με δύο τρίποντα ο Κρις Μπαμπ.

Καλή παρουσία από τον Βαγγέλη Μάντζαρη για τους ηττημένους με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το ματς

Ο Προμηθέας προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο στο ξεκίνημα, 4-5. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 11-2 και έφτασαν μέσα σε πέντε λεπτά στο 22-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-18 και τον ΜακΚόλουμ να έχει 11 πόντους χωρίς να χάσει σουτ και τον Σμιθ να προσθέτει άλλους 7, ενώ ο Αγραβάνης πάλευε μόνος στην επίθεση μετρώντας 14 από τους 16 πόντους των Πατρινών. Ο Κλιμένκο προστέθηκε στους πονοκεφάλους του Μάκη Γιατρά στην δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας την διαφορά και στο +13, 33-20. Όμως ο Προμηθέας βελτιώνοντας την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Κατσίβελη πλησίασε στους πέντε, 38-33, πριν το 40-33 του ημιχρόνου.

Η Ούνιξ κατάφερε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου να αποκαταστήσει την διψήφια διαφορά, 47-35, αλλά ο Προμηθέας αντεπιτέθηκε και με τρίποντο του Μπαμπ πέρασε μπροστά, 49-50. Το τρίποντο του Μάντζαρη έδωσε μόνο προσωρινά ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Καζάν (52-51), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται υπέρ των Πατριών, 54-55. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με τέσσερις, 62-66, με καλάθι του Μπόγρη.

Το τρίποντο του Σμιθ έβαλε μπροστά την Ούνιξ, 62-61, αλλά το δίποντο του Χολ και το τρίποντο του Κασελάκη αποκατέστησαν το +4 (69-73), 1:29 πριν το τέλος. Τα λάθη του Χολ επέτρεψαν στην Ούνιξ να ισοφαρίσει, αλλά ο ίδιος ο Αμερικανός με δύο βολές έκανε το 73-75 15,9’’ πριν το τέλος. Ο Πάλσον κέρδισε τραβηγμένο φάουλ από τον Μπαμπ στα 3,3’’ σε προσπάθεια για τρίποντο, αλλά παρότι αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στις δύο επόμενες βολές (75-75). Μετά το τάιμ άουτ του Μάκη Γιατρά ο Κασελάκης αστόχησε σε τρίποντο υπό κακές προϋποθέσεις και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο δύο τρίποντα του Μπαμπ έφεραν τον Προμηθέα σε ρόλο αφεντικού, 77-84. Η Ούνιξ ήταν πολύ άστοχη και οι Πατρινοί έφυγαν με τη νίκη, 83-87.

Δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75, (πρτ.) 83-87

Ούνιξ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9, ΜακΚόλουμ 15, Τάιους 12 (9 ριμπάουντ), Λιχοντέι 5, Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12, Μάντζαρης 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3, Κολέσνικοφ 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (10 ασίστ), Μπαμπ 10, Λίποβι 5, Αγραβάνης 18, Λόουερι 5, Κασελάκης 5, Κατσίβελης 6, Μπόγρης 8, Έλις 16 (10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3.

Πηγή: sport-fm.gr