Σούπερ Ζαλγκίρις, άνετα την Εφές

Η λιθουανική ομάδα στο πρώτο παιχνίδι της στο Κάουνας, αφού είχαν προηγηθεί τρία συνεχόμενα εκτός έδρας, δεν άφησε παραπονούμενους τους 5.000 οπαδούς της.

Δίνοντας άλλη μια παράσταση υψηλού επιπέδου, νίκησε κατά κράτος την Αναντολού Εφές με 89-73 και έκανε το «4 στα 4» στη Euroleague! Από την άλλη, η τουρκική ομάδα συνεχίζει να απογοητεύει στο ξεκίνημα της σεζόν, αφού υπέστη την τρίτη ήττα της σε τέσσερις αγώνες.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νάιτζελ Χάγιες με 17 πόντους, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό και συγκεκριμένα οι Λεκαβίτσιους (12), Γκριγκόνις (12), Μιλάκνις (10) και Λοβέρν (10). Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Ντάνστον και Σιμόν, που πέτυχαν 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Η Ζάλγκιρις μπήκε καλύτερα στο ματς και με μπροστάρη τον αλάνθαστο Χάγιες (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα), προηγήθηκε 13-5 στο 5’. Η Εφές, έχοντας αιχμή του δόρατος τον Πλάις, μείωσε στους 4 (18-14), ωστόσο, οι γηπεδούχοι με νέο σερί 7-2, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (25-16), έχοντας 6/12 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 9 ασίστ.

Οι Λιθουανοί μπήκαν με την ίδια φιλοσοφία και στο δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη στην εξαιρετική ευστοχία τους, έφτασαν στο 32-23 στο 12’. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» και με τον Μόερμαν να αναλαμβάνει δράση με 6 σερί πόντους, μείωσαν σε 32-31 σε λιγότερο από δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι, οι παίκτες της τουρκικής ομάδας έγιναν λίγο νευρικοί και στο επόμενο τετράλεπτο μπήκαν ένα και δύο καλάθια αντίστοιχα, με τα οποία διαμορφώθηκε το 35-35 στο 18’. Στο φινάλε, η Ζάλγκιρις έκανε ορθολογικές επιθέσεις, πέτυχε τρία καλάθια και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 41-35.

Με τρίποντο του Χάγιες, που έφτασε στους 14 πόντους, η Ζάλγκιρις έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (46-35) στο 22’. Οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και σε συνδυασμό με τη νευρικότητα της Εφές και την αστοχία της έξω από τα 6.75μ., κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα (57-48 στο 26’). Με μικρό σερί 5-0, οι Τούρκοι μείωσαν σε 57-53, αλλά ακολούθησε ένα 7-1 των γηπεδούχων, που έκαναν το 64-54. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για τη Ζάλγκιρις και εφιαλτικό για την Εφές. Οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, φτάνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (78-60) στο 33’, σε αντίθεση με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν, που είχαν… παραδώσει πνεύμα! Τρία λεπτά αργότερα, έφτασαν και στο… μπλακ τζακ (84-63), μην αφήνοντας καμία υπόνοια για τον νικητή. Το τελικό σκορ ήταν 89-73, με τη Ζάλγκιρις να πανηγυρίζει μια ακόμη μεγάλη νίκη, αυτή τη φορά με «θύμα» την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-35, 66-55, 89-73

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 12 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χέιζ 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκέμπεν 7 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 4 (5 ασίστ), Βαστούρια 7 (1), Γκριγκόνις 12 (2), Λοβέρν 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίνγκλετον (0/1 τρίποντο, 5 λάθη), Γκαζί 1, Μορμάν 8 (2/6 τρίποντα), Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 6, Μίτσιτς 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Άντερσον, Ντάνστον 20 (8/9 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Σίμον 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα,4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Πηγή: sport-fm.gr