Στα playoffs μετά από τρομερή ανατροπή και παράταση οι Λέικερς – VIDEOS

Ματς-θρίλερ για μια θέση στα play-offs έγινε τα ξημερώματα στο Λος Άντζελες, όπου τελικά οι Λέικερς κατάφεραν να επικρατήσουν με 108-102 των Τίμπεργουλβς και να πάρουν στην επόμενη φάση των νοκ άουτ θα αντιμετωπίσουν τους Γκρίζλις.

Το L.A. επέστρεψε στο ματς από το -13 απέναντι στη Μινεσότα, η οποία θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία με τον νικητή του ζευγαριού Πέλικανς-Θάντερ και στο βάθος τους περιμένουν οι Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς.

Το παιχνίδι είχε τρομερές συγκινήσεις και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν μετά το comeback που έκαναν να έχουν αγκαλιάσει τη νίκη, όταν με το τρίποντο του Σρέντερ προηγήθηκαν 98-95 στα 1.4″ για το φινάλε της αναμέτρησης.

Στην επόμενη φάση, όμως, ο Άντονι Ντέιβις έπεσε άτσαλα πάνω στον Μάικ Κόνλεϊ, ο οποίος σηκώθηκε από τη γωνία για την ισοφάριση, κερδίζοντας το φάουλ και ήρθε το 98-98 που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση, οι Τίμπεργουλβς έκαναν αρκετά λάθη, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα και ο ΛεΜπρόν μαζί με την παρέα τους δεν άφησαν τα «δώρα» να χαθούν για τους Λέικερς.

Πρώτος σκόρερ για τους «λιμνάνθρωπους» ήταν ο ΛεΜπρόν με 30 πόντους (10 ριμπάουντ και 6 ασίστ), ενώ ο Ντέιβις έκανε double-double με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους λύκους ο Τάουνς είχε 24 πόντους με 11 ριμπάουντ, ο Κόνλεϊ μέτρησε 23 πόντους και 6/8 τρίποντα.