Στην κορυφή της Ευρώπης η Βίρτους-Έγραψε ιστορία ο Πάντερ!

H ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε σε εκπληκτική μέρα τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και ήταν ο καταλύτης στη νίκη της ομάδας του,ενώ έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης, στην ιστορία της διοργάνωσης, που κάνει το back to back (είχε κατακτήσει το περσινό με την ΑΕΚ), έχοντας δύο κατακτήσεις με διαφορετικές ομάδες και φυσικά πλέον είναι ο… πολυνίκης του Champions League.

Από την ομάδα του Τσους Βιντορέτα, η οποία πάλεψε, αλλά τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, ξεχώρισε ο Τιμ Αμπρομάιτις με 18 πόντους.

Το φίλμ του αγώνα:

Με τους Πάντερ και Μάρτιν οδηγούς η Βίρτους προηγήθηκε 10-2 μόλις δυόμισι λεπτά μετά το τζάμπολ. Το τρίτο τρίποντο του πρώην άσου της ΑΕΚ στο πρώτο τετράλεπτο έφερε την ομάδα του στο +11 (13-2) και παρά τη μικρή «αναλαμπή» της Τενερίφης (15-8) έκλεισε το δεκάλεπτο με 20-8. Η εξαιρετική άμυνα της ιταλικής ομάδας συνέβαλε στην αύξηση της διαφοράς στους 17, 29-12, με τρίποντο του Εμπαγέ, ενώ λίγο αργότερα ο ασταμάτητος Πάντερ έγραφε από τη γραμμή το 34-16, για να περιορίσουν οι Ισπανοί τη ζημιά στο 38-24 του ημιχρόνου.
Ο Πάντερ με τρίποντο και φάουλ έδωσε το στίγμα στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, 42-24, ενώ το πέμπτο του σε ισάριθμες προσπάθειες κρατούσε τη Βίρτους σε απόσταση ασφαλείας. Η Τενερίφη σούταρε απελπιστικά από μακριά (1/19) μέχρι ο Γουάιτ με τρίποντο και φάουλ να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή μετά από ώρα, 48-39. Πάντως οι Ιταλοί δεν πανικοβλήθηκαν, αλλά και οι Ισπανοί δεν τα παράτησαν και 1:34 πριν το τέλος πλησίασαν στους έξι, 65-59. Εκεί μίλησε η εμπειρία του Τσάλμερς, που σκόραρε «κόβοντας» τα πόδια της Τενερίφης και ουσιαστικά υπογράφοντας τη νίκη της Βίρτους.

Σημειώνεται πως στη διαιτητική τριάδα του τελικού ήταν ένας Έλληνας, ο Γιώργος Πουρσανίδης, μαζί με τον Γάλλο Γιοάν Ροσό και τον Λετονό Μάρτινς Κοζλόφσκις.

Δεκάλεπτα: 20-8, 38-24, 58-44, 73-61