Στις λεπτομέρειες το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ με 72-69

Ήταν ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, κακής ποιότητας μεν, μεγάλου ενδιαφέροντος δε. Ο πληγωμένος ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει 72-69 παρά τις απουσίες, την αστοχία του και τις απώλεις με 4 φάουλ από την 3η περίοδο των Γιάνκοβιτς, Γκρίφιν.

Ο Ηρακλής έβγαλε τρομερή ενέργεια, πίεσε όσο περισσότερο μπορούσε, δεν είχε καμιά σχέση με ττην ομάδα της… Ολλανδίας, αλλά στο 2ο ημίχρονο δεν μπόρεσε να είναι συνεοπής επιθετικά.

Τα αρχικά ματς απ είχαν ενδιαφέρον. Χριστοδούλου σε Ντάγκλας, Γκρίφιν σε Παπαδάκη… Ε αυτοί οι δύο παίκτες του Ηρακλή ευστόχησαν σε δύο τρίποντα, οι πολύ αγχωμένοι γηπεδούχοι απάντησαν με τέσσερα λάθη, 0/7 σουτ και μετά το 0-8 πρωτοσκόραραν εντός πεδιάς στο 5΄. Η πίεση των παικτών του Σκουρτόπουλου δεν είχε αποτέλεσμα στην επίθεση, καθώς το 0-8 ακολούθησαν λάθη και άστοχα σουτ σε ένα πολύ κακό παιχνίδι.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μεγάλα σουτ με τον Ντάγκλας (8-16 στο 8΄) και μόνο οι συνεργασίες με τον Τζόουνς βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να μένει στο ματς (νωρίς δύο φάουλ ο Λιντς). Τα ποσοστά των γηπεδούχων στο 10λεπτο παιδικά… 2/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα. Αντίθετα ο Ηρακλής είχε 4/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα σε ένα πετυχημένο ροτέισον από Σκουρτόπουλο.

Ο Τέρνερ έδινε λύσεις απέναντι στον Καμπερίδη, βοηθούσε με την ενέργεια του και ο Γούλριτζ και ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα. Οι αλλαγές του Λυκογιάννη πρόσφεραν και σε άμυνα και σε επίθεση με Τολιόπουλο, Ογκμπέιντε (26-26 στο 15.30) αλλά και με το 13-0 στις βολές. Πρόβλημα για Σκουρτόπουλο και το 3ο φάουλ του Ντάνιελς… Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τα κατάλληλα ποσταρίσματα, με το γρήγορο πάσινγκ γκέιμ και με την αστοχία του ΠΑΟΚ (7/26 σουτ στο 17΄) στην πολύ πιεστική τους άμυνα κρατούσαν τα ηνία (28-34). Στο ημίχρονο (33-37) ο Δικέφαλος είχε 6/15 δίποντα, 3/15 τρίποντα, +8 βολές, και -3 λάθη κόντρα στα 9/18 δίποντα και 4/11 τρίποντα του Ηρακλή (Τολιόπουλος 10, Τζόουνς 9-Ντάγκλας 9, Κουζέλογλου 9).

Το ντέρμπι ήταν σκληρό στην 3η περίοδο και ο ΠΑΟΚ με το πρώτο τρίποντο του Ντι Λέο προηγήθηκε 41-40 (24΄) έχοντας οδηγό τον Γιάνκοβιτς, αλλά και μόλις 5 λάθη. Το 4ο φάουλ του Γκρίφιν που ασφυκτιούσε από τον Παπαδάκη σε συνδυασμό με την συνεχιζόμενη αστοχία από μακριά (4/20τρ) ήταν αρκετά για να μείνει όρθιος ο Ηρακλής που συνέχιζε να παίζει εξαιρετική άμυνα. Ήταν αναιμικός όμως επιθετικά, ενώ από την άλλη… 8 σερί πόντοι απο Χριστοδούλου και 54-45 στο 28.30. Το 4ο φάουλ του Γιάνκοβιτς και η πίεση του Ηρακλή περιφερειακά δεν άλλαξε τον χαρακτήρα του ματς. Ντέρμπι…
Ο ΠΑΟΚ χωρίς Γκρίφιν, Γιάνκοβιτς απλά… δεν μπορούσε και ο Ηρακλής με καλές άμυνες και πικ εν ποπ (με εκτέλεση των ψηλών από μακριά) μείωσε 56-55 (32.30). Συγκλονιστική η συνέχεια… Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με μικρές διαφορές, ο Ντάγκλας με τρίποντο μείωσε 64-63 (110΄΄) , αλλά ο Γκρίφιν αποφάσισε να δράσει με ένα καλάθι και μια ασίστ (68-63 στα 67”). Ο ίδιος με δύο βολές έκανε το 69-65 (44΄΄), απάντησε ο Λιντς, ο Γκίφιν αστόχησε και το ματς τελείωσε με το άστοχο τρίποντο του Ντάγκλας στα 10΄΄.
Δεκάλεπτα: 10-20, 33-37, 56-48, 72-69
Διαιτητές: Φούφης, Zαχαρής, Πουρσανίδης Κ.

ΠΑΟΚ (15/32δ, 6/27τρ, 24/29β, 37ρ, 15ασ, 5κλ, 9λ): Χριστοδούλου 10 (3/9σ), Γκρίφιν 7 (2/10σ, 5ασ), Μ. Καμπερίδης, Καμαριανός, Ντι Λέο 12 (1/7τρ, 14ρ), Γ. Καμπερίδης, Τζόουνς 15 (6/8δ, 8ρ), Τολιόπουλος 10 (2/4τρ, 3ασ), Γιάνκοβιτς 14 (1/5τρ, 7/9β), Ογκμπέιντε 4

Ηρακλής (17/33δ, 7/26τρ, 14/21β, 35ρ, 16ασ, 5κλ, 12λ): Γούλριτζ 4, Σκορδίλης, Αγραβάνης 7 (1/4τρ, 6ρ), Ντάνιελς 5 (1), Τέιλορ 2, Κουζέλογλου 10 (6/6β, 7ρ), Ντάγκλας 16 (4/8τρ, 5ρ, 4ασ), Τέρνερ 5 (4ρ), Παπαδάκης 6 (1/5τρ, 6ασ), Λιντζ 14 (6/12δ, 7ρ)