Στο ίδιο έργο θεατές – Δεύτερη ήττα για την Εθνική Νέων με κακό μπάσκετ

Τη δεύτερη ήττα της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 γνώρισε η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών. Η ομάδα μας παρουσίασε το ίδιο κακό πρόσωπο στο τελείωμα του αγώνα, με ατομικές ενέργειες, κακές επιλογές, καμία αμυντική προσήλωση και μοιραία λάθη από παίκτες που προφανώς και είναι μακριά από ομαδική νοοτροπία, όπως θα έπρεπε.

Αύριο αντιμετωπίζει την Πορτογαλία (18/7, 15.15), η οποία σήμερα νίκησε το Ισραήλ στην παράταση (86-90).

Η ελληνική ομάδα έφτασε στο 11-21 (9’) με τους Ιταλούς να επιστρέφουν και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν με τον Βιρτζίνιο (21-21, 11’20’’) , ο οποίος έκανε ζημιά με τα μακρινά του σουτ, έχοντας στο ενεργητικό του κι ένα… τετράποντο.

Ο Μάκης Γιατράς είδε τους παίκτες του να απαντούν άμεσα (21-26, 12’) με τους Μαντζούκα και Κουρουπάκη, αλλά ο Πένε σχεδόν ένα πεντάλεπτο αργότερα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (34-32, 16’45’’). Οικονομόπουλος και Νικολαϊδης πήραν προσπάθειες και οδήγησαν στο 38-41 του ημιχρόνου.

Ο Νετζήπογλου έγραψε το 42-29 (22’25’’), αλλά η απάντηση ήταν ένα 12-0 από τους Ιταλούς (54-49, 24’30’) με τη μάχη να συνεχίζεται και τον Μαντζούκα να μειώνει (59-58, 28’20’’) και τον Νετζήπογλου να επιστρέφει για το 67-68 (32’30’’) και τον Μαντζούκα για το 69-71 (33’10’’).

O Λιμπρίτζι έφερε τον αγώνα στα ίσια και πάλι (74-74, 34’45”), για να συνεχίσει η Ιταλία με ένα 11-1 ως το 85-75 με ένα λεπτό για το τέλος της αναμέτρησης και την τελική της επικράτηση με 89-78.

Διαιτητές: Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Γιλμάζ (Τουρκία), Χρακοβιέτσκι (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 15-21, 38-41, 63-60, 89-78

Ελλάδα (Γιατράς): Καλόγηρος, Κολοβέρος 13, Μαντζούκας 15 (1τρ. 11ρ.), Νετζήπογλου 18, Νικολαϊδης 9 (1), Μπαζίνας, Φίλλιος 5 (1), Κουρουπάκης 5, Οικονομόπουλος 3, Τανούλης 7, Τσάμης 3