Συνεχίζει να λάμπει ο Ερυθρός Αστέρας! VIDEO

Ασταμάτητος ο Ερυθρός Αστέρας! Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 83-74 της Βίρτους Μπολόνια, για την τέταρτη σερί τους νίκη που τους ανέβασε στο 5-6. Από την άλλη, η ομάδα του Σκαριόλο γνώρισε την τρίτη της απανωτή ήττα, υποχωρώντας στο 4-7.

Κορυφαίος ο Ντόμπριτς με 20 πόντους, ενώ άλλους 16π. πρόσθεσε ο Βιλντόσα.

Από τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Ζαϊτέ με 15π. και 9 ριμπάουντ.

Το ματς
Καλύτερο ξεκίνημα από τη Βίρτους, η οποία πήγε στο 4-11 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (11-12), στο 6’. Η αντίδραση των Ιταλών ήρθε από τον Γουίμς για το +10 (13-23), με τους Νέντοβιτς και Πετρούσεφ να διαμορφώνουν το 17-23 της πρώτης περιόδου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βίρτους για το νέο +10 (17-27). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με τον Βιλντόσα πλησίασαν στον πόντο (33-34), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν το μομέντουμ και πέρασαν μπροστά, πηγαίνοντας στο +3 (40-37), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι Ιταλοί ψαλίδισαν τη διαφορά στον πόντο (42-41).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ερυθρός Αστέρας και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +8 (56-48), στο 25’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο είχαν τον έλεγχο, αλλά χάρη στον Ντόμπριτς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (67-55).

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς δεν άφησαν το… γκάζι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (76-60), στο 34’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ για το +17 (81-64) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74

Ερυθρός Αστέρας-Βίρτους Μπολόνια 83-74