Συντριβή από τη Λετονία και μπλέξιμο για την άστοχη Ελλάδα!

Η πολύ μέτρια επιθετική λειτουργία κόστισε στην Εθνική τη βαριά ήττα (80-60) από τη Λετονία, που την έριξε στο 4-3 στον όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με το κάκιστο 27,7% (18/65) στα σουτ εντός πεδιάς τελείωσαν το ματς οι διεθνείς, ενώ κομβικό ρόλο στην εξέλιξή του έπαιξε και το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 17-27 και «κλείδωσαν» μία διψήφια διαφορά.

Μοναδικοί… διασωθέντες και διψήφιοι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν οι Γκίκας και Γόντικας με 11 πόντους ο καθένας.

Από την άλλη, οι Λετονοί πήγαν στο 6-1 και πλέον είναι με το… ένα πόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Κορυφαίος ο Στρέλνιεκς με 19 πόντους, με τον Τίμα να προσθέτει 17π. και τον Μπέρτανς 15π.

Το ματς
Με τους Ρογκαβόπουλο, Μωραΐτη, Γόντικα, Τσαλμπούρη και Γκίκα ξεκίνησε η Ελλάδα. Νευρική αρχή από την Εθνική, με τους Μπέρτανς και Τίμα να στέλνουν στο 0-7 τη Λετονία, στο πρώτο τρίλεπτο. Οι παίκτες του Ιτούδη αντέδρασαν με σερί 6-0, αλλά ο Στρέλνιεκς απάντησε και έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (7-12), στο 6’. Στη συνέχεια, η Εθνική έσφιξε αμυντικά και εκμεταλλευόμενη και το μπόνους των βολών πλησίασε στον πόντο (13-14), ωστόσο ένα καλάθι του Λόμαζ στο τέλος διαμόρφωσε το 13-16 της πρώτης περιόδου.

Άστοχο ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο από την Εθνική, με τη Λετονία να κάνει σερί 4-0 για το +7 (13-20), στο 12’. Στη συνέχεια, η Ελλάδα έσπασε το… ρόδι έξω από τα 6,75μ. με τον Γκίκα και βρήκε πόντους από τον Τσαλμπούρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και ξέφυγαν αρχικά στο +8 (18-26). Οι παίκτες του Ιτούδη δεν έβρισκαν επιθετικό ρυθμό με τους Στρέλνιεκς και Τίμα να στέλνουν τη διαφορά στο +9 (24-33), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, οι διεθνείς έβγαλαν άμυνες και μείωσαν με ένα προσωπικό 4-0 του Τσαλμπούρη, αλλά το buzzer beater τρίποντο του Στρέλνιεκς έστειλε τη Λετονία στα αποδυτήρια με το +8 (28-36).

Ελλάδα-Λετονία 60-80

Με τρίποντο του Γκίκα μπήκε η Εθνική στο δεύτερο μέρος, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι Στρέλνιεκς, Τίμα και Μπέρτανς, με τη Λετονία να πηγαίνει τη διαφορά στο +14 (33-47), στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στα σουτ έξω από τα 6,75μ., εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18 (38-56), στο 26’. Η ομάδα του Μπάνκι είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου που τη βρήκε στο +18 (45-63).

Με σερί 7-0 μπήκαν οι Λετονοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +25 (45-70), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ελλάδα έδειξε την απογοήτευσή της, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να είχαν τον έλεγχο και τη διαφορά (52-76), με το τελικό σκορ να ήταν το 60-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80