Λύγισε τον Απόλλωνα Πατρών το Περιστέρι!

Την επιστροφή στις νίκες πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (04/02) το Περιστέρι bwin, επικρατώντας δύσκολα και με… μπόλικο άγχος 75-69 του Απόλλωνα Πατρών στο «Ανδρέας Παπανδρέου», για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο, η ποιότητα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία του ματς. Κάπως έτσι, το Περιστέρι έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί δύο αγωνιστικών, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-6.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μίρο Μπιλάν με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Φρανσίσκο και Κασελάκηςμε 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Πατρινούς, που γνώρισαν την έβδομη διαδοχική ήττα τους στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στη δέκατη θέση της βαθμολογίας (3-12), ξεχώρισε ο Αντόνιο Ντέιβις Τζ. με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το ματς:

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Μπιλάν και Φρανσίσκο να βρίσκουν εύκολους πόντους, για το +4 του Περιστερίου bwin (11-7) στο 4′. Στη συνέχεια, ο Απόλλων ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Αντόνιο Ντέιβις Τζ. να παίρνει… φωτιά και με 13 προσωπικούς πόντους να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των Πατρινών, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 και το 25-19!

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σιλά στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (19-27). Η αντίδραση του Περιστερίου όμως ήταν άμεση, που με ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 μέσω πολυφωνίας στην επίθεση, όχι μόνο ανέτρεψαν την εικόνα του ματς, αλλά πήραν και το προβάδισμα στο σκορ με 34-27 στο 15′
Σε εκείνο σημείο του αγώνα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ξεκάθαρο πως είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Παρά τις προσπάθειες των Γκρίφιν και Φιλλιπάκου για τον Απόλλωνα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά ασφαλείας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με σκορ 41-38.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, που χάρη στα τρίποντα των Ντένμον και Περσίδη στις αρχές της τρίτης περιόδου ξέφυγαν με +9 (49-40). Η καλή εικόνα των γηπεδούχων, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, επέτρεψαν στο σύνολο του Περιστερίου να προηγηθεί για πρώτη φορά με +12 (57-45 στο 27′), κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 64-53.

Με τον Ιμπραχίμ Σιλά να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» και τον Γκρίφιν να τον ακολουθεί με δύσκολο τρίποντο, ο Απόλλων έτρεξε ένα γρήγορο σερί 9-2, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (66-62 στο 35′). Οι τριάδα των Φρανσίσκο, Μπιλάν και Ντένμον έδωσαν επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους για το +7 (71-64) στο 38′, ωστόσο οι βολές του Γκρίφιν έστειλαν εκ νέου τη διαφορά στο +4 (71-67), ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε.

Οι Μίρο Μπιλάν και Φρανσίσκο όμως, αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και δεν λάθεψαν, με αποτέλεσμα το Περιστέρι bwin να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69.