Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πέρασε απ’ τον Εύνικο ο Άρης!

 

 

Εχοντας σε μεγάλη μέρα τις Μούλη και Χατζάκου ο Αρης ήταν πολύ καλύτερος μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και επικράτησε με 47-59 του Εύνικου στα Ανω Λιόσια. 

  Δεκάλεπτα: 10-13, 20-34, 37-47, 47-59.               Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαμασούκα.  ΕΥΝΙΚΟΣ (Δέδε): Βουκελάτου, Τσέρου 3, Σιδέρη 10 (2), Κανναβάρου 1, Μάρκου, Ιωαννίδου 10, Τσιοπούλου 11, Πλαβούκου 11, Σολωμού 1, Φάρου, Σαβουλίδου.             ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Μουστακίδου 2, Μπαλλά 3, Χατζάκου 19 (3), Πολύχρου 2, Μπουσνάκη,  Κιλατζίδου 5 (1), Κατωπόδη 2, Τράντα 4, Μουλή 20, Μπεγκένισιτς 2.

Έγινε πατέρας ο Μελετιάδης! Να σου ζήσει, κόουτς!

Για πρώτη φορά πατέρας έγινε ο Ευριπίδης Μελετιάδης, καθώς η σύζυγός του έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

Σε πελάγη ευτυχίας πλέει ο προπονητής του «Δικεφάλου του Βορρά», καθώς η οικογένειά του μεγάλωσε κατά ένα μέλος. Σύσσωμη η ομάδα, αλλά και προσωπικά ο γενικός αρχηγός των γυναικείων τμημάτων μπάσκετ του ΠΑΟΚ, Βασίλης Αγγελίδης, έσπευσαν να του ευχηθούν τα εγκάρδια συγχαρητήριά τους μαζί με τις καλύτερες ευχές τους για τη νεογέννητη κόρη του.

Οι διαιτητές του Άρης-ΠΑΟΚ!

 

Το δίδυμο Τζίμα-Λόρτου θα σφυρίξουν στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, Άρη-ΠΑΟΚ, για την 17η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Το πρόγραμμα της αγωνιστικής, οι διαιτητές και οι κομισάριοι έχουν ως εξής:

 

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου
Ελληνικό (βοηθ) 16.00 Ελληνικό-ΔΑΣΑΛ Μελής-Πολυχρόνης (Νάκος)
ΕΑΚ Γλυφάδας 16.00 Τερψιθέα-Κρόνος Διμπινούδης-Τσαχάκης (Θεολόγη)
ΕΤ-1 Παναθηναϊκού 12.15 Παναθηναϊκός-Αθηναϊκός Ανδρικόπουλος-Ντάβαρης (Ελευθεριάδης)
Στρέφη 16.00 Αστέρας Εξ.-Ίκαρος Κ. Αναγνώστου-Τσάτσης (Τσάμης)
ΕΑΚ Βόλου 16.00 Ολυμπιακός Β.-Πανιώνιος Πιτσίλκας Μ.-Πιτσίλκας Β (Μόρφης Στ.)

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου
Αλεξάνδρειο 12.00 Άρης-ΠΑΟΚ Τζίμα-Λόρτος (Παπαγεωργίου)

LivePlus: Όλοι οι αγώνες!

 

Πλούσιο και σήμερα το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας, που είναι φουλ σε… τελικούς Κυπέλλου σε όλες τις χώρες, αλλά και σε αγώνες εθνικών κατηγοριών στην Ελλάδα! Το BasketPlus.gr θα σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις σε όλα τα γήπεδα…

Το σημερινό πρόγραμμα…

 

Τελικός Κυπέλλου Ανδρών

18.30 ET-1 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

 

Ο Σπύρος Γκόντας, ο Παναγιώτης Αναστόπουλος και ο Χρυστόστομος Σχινάς θα διαιτητεύσουν τον τελικό, που έχει ήδη αμαυρωθεί από θλιβερά επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων!

Η 12άδα του Ολυμπιακού: Χάινς, Λο, Άντιτς, Σπανούλης, Περπέρογλου, Σερμαντίνι, Σλούκας, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Κατσίβελης (έμεινε εκτός ο Μαυροειδής).

Η 12άδα του Παναθηναϊκού: Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης, Μπράμος, Σκορδίλης, Ματσιούλις, Καπόνο, Ούκιτς, Λάσμε, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Γκιστ και Μπανκς.

 

Φωτοβολίδα στην πλάτη δέχθηκε ο Κάιλ Χάινς! Λίγο μετά ήταν εντάξει και προθερμαίνεται με την υπόλοιπη ομάδα των “ερυθρολεύκων”.

 

φωτο από το superbasket.gr

 Έναρξη αγώνα

 0-2

3-8, 3-12 κυρίαρχος ο ΠΑΟ, με Διαμαντίδη και Λάσμε, 5-14, 7-17 θραύση ο ΠΑΟ στη ρακέτα, 9-19, 12-22, 15-23 (10′), 17-25 με βολές του Σχορτσανίτη, 17-26

Διακοπή του αγώνα! Μάχες σώμα με σώμα οπαδών των δύο ομάδων, οι διαιτητές έστειλαν στα αποδυτήρια τις ομάδες! Απίστευτη βλακεία…

Όλα ξεκίνησαν όταν οι οπαδοί κι από τις δύο πλευρές προσπάθησαν να πλησιάσουν προς τα επίσημα. Με αποτέλεσμα οι αστυνομικές δυνάμεις να τους απωθήσουν, η ένταση να γενικευτεί κι ορισμένοι, ελάχιστοι χούλιγκαν, των δύο ομάδων να βρεθούν στο παρκέ. Ήταν αρκετό αυτό για να προκαλέσει τη διακοπή.

 

Οι διαιτητές ανακοίνωσαν στις δύο ομάδες ότι το γήπεδο θα εκκενωθεί και ο τελικός θα συνεχιστεί χωρίς οπαδούς!

Ο Μάικ Μπράμος τραυματίστηκε στον ώμο, άλλοι λένε από πέτρα, άλλοι από… μαχαίρι! Απίστευτος κρετινισμός

Μπήκαν για “ζέσταμα” οι δύο ομάδες, θα αρχίσει σε λίγο και πάλι ο τελικός

 

20.04: Ξανάρχισε ο αγώνας…

17-33 με βολές του Διαμαντίδη, τα έχει “σπάσει” ο Ολυμπιακός, 23-27 ο ΠΑΟ ξεφεύγει, αλλά ο Σπανούλης με δικά τους καλάθια μειώνει σε 27-37 στο 17΄, 7-0 σερί για τον Ολυμπιακό,

Αντέχει ο ΠΑΟ, 27-41, 30-41 στο ημίχρονο, ελέγχει τον ρυθμό ο Παναθηναικός, χάρη στους ψηλούς του, πολύ άστοχος ο Ολυμπιακός ιδίως έξω απ’ τα 6.75

Ο Σπανούλης το παίρνει προσωπικά και μειώνει με τρίποντα σε 43-45, χάρη σε βοήθειες και απ’ τον Σερμαντίνι, ο Λάσμε με καλάθι και φάουλ κάνει το 43-48

Κάρφωμα του Γκιστ και 43-50, τεχνική ποινή στον Περπέρογλου μετά από φάουλ στον Διαμαντίδη, που ευστοχεί και στις 4 βολές και κάνει το 43-54, ενώ μετά ο Ούκιτς κάνει το 43-56 στο 26′

Κρίσιμο τρίποντο απ’ τον Ούκιτς, κάνει το σκορ 53-62, μειώνει ο Άντιτς σε 55-62 και ο Λο ακόμη περισσότερο σε 57-62

Ο Άντιτς με τρίποντο κάνει το 60-62, αφού ο ΠΑΟ επιμένει σε μακρινά σουτ… Στο 32′ του τελικού της (νέας) ντροπής…

Ο Καπόνο κάνει το 60-64, αλλά ο Χάινς ξαναμειώνει σε 62-64…  Στο 34′!

O Ολυμπιακός με κοντό σχήμα γυρίζει το ματς με τρίποντα του Λο και του Σλούκα για το 72-71!

Καλάθι και φάουλ του Ούκιτς, που κάνει το καλύτερο του παιχνίδι στην Ελλάδα και 72-74!

Ο Διαμαντίδης κάνει το 72-76 μετά δίνει στον Λάσμε ένα άλει ουπ κάρφωμα από πικ εντ ρολ, γίνεται το 72-78, ο Λο μειώνει σε 74-78

Ο Λο με ηρωικό μπάσιμο κάνει το 76-78 ενώ απομένουν 25 δευτερόλεπτα και η μπάλα είναι για τον ΠΑΟ!

Βολές του Γκιστ και καλάθι του Λο και πάλι 78-80

Βολή του Λάσμε, 78-81, 6” για τη λήξη!

Άστοχο το τρίποντο του Σπανούλη, δίκαια Κυπελλούχος ο ΠΑΟ! Άργησε να ξυπνήσει ο Ολυμπιακός, εντυπωσιακό το ξέσπασμα στο τέλος του Διαμαντίδη που το αφιέρωσε στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο…

 

 

A1 Γυναικών

ΠΑΟΚ – Ελληνικό 55-50 ΤΕΛΙΚΟ

Πανιώνιος – Αστέρας Εξ. 22-24 (ημ.) (14-9 στο 8′, 16-13 στο 10′, 17-13 στο 12′, 22-24 στο 20′), 31-42, 44-55, 47-61 ΤΕΛΙΚΟ

Α2 Ανδρών
16.00 ΟΦΗ– Ικαροι Σερρών 30-37, 69-66 τελικό

Β’ Εθνική

 

Ομιλος Βορρά
17.00 Αιγάλεω – Μεταμόρφωση Β. 86-79 τελικό

17.00 (κ.θ.)Ηρακλής – Ανατόλια 14-24 (10′), 24-24, 27-24, 31-33 στο 18′, 31-37 ημίχρονο, 38-39 στο 24′, 48-41 ανατροπή με τρίποντα Μπεχλιβάνη, Σαμαρά και τεχνική ποινή στον Νησιώτη, 52-43 στο 30′, 68-45, 71-45 ο Ηρακλής “κλειδώνει” άλλη μια νίκη, με τρίποντα από Σαμαρά και Μπεχλιβάνη, 73-48 στο 37΄ κατέθεσε τα όπλα το Ανατόλια, 75-55 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Άλλη μια νικη για τον Ηρακλή που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας

17.00 Αίας Ευόσμου – Μαρούσι 82-90 τελικό

17.00 Ιωνικός ΝΦ – ΜΕΝΤ 24-18, 35-25, 40-33 ημιχρονο, 45-33, 49-43, 60-49, 80-70 τελικό

17.00 Μαχητές Δόξα Π. – Πιερικός Αρχ. 64-55, τελικο

17.00 ΣΑ Στρατώνι– Ιωνικός Ιωνίας 40-48, 60-52, 74-66 τελικό, δύσκολη νίκη για τους γηπεδούχους

Ομιλος Νότου
17.00 Χαλκίδα – Κρόνος Αγ. Δημ. 68-70 τελικό
17.00 Αμύντας – Εσπερος 95-74 τελικό
17.00 Νήαρ Ηστ – Ενωση Ιλίου 25-16, 36-27,  40-32 στο 22΄, 52-39, 60-45, 70-54, 72-58 τελικό
17.00 Πανερυθραϊκός – Δούκας 54-40, 77-60 τελικό
17.00 Πέραμα– Χολαργός 50-92 τελικό
17.00 Αετός – Ψυχικό 18-24, 26-35, 38-40 στο 23′, 49-50, 55-59, 63-69, 65-71 τελικό

 

Γ’ Εθνική
1ος Ομιλος Νότου
17.00 Νίκη Αμαρουσίου – Καλαμάτα 1980 34-33,  52-54, 72-62 τελικό
17.00 Κρανίδι – Κεραυνός Αιγίου 72-62
17.00 Γαλάτσι – Ποσειδών Λουτρ. 41-24 (ημιχ.), 77-65 τελικό
17.00 Ολυμπιονίκης – Εθνικός ΟΦΠΦ 21-29,  32-50 ημίχρονο,  57-90 τελικο
11.30 Αγρίνιο – Ζάκυνθος 75-58 ΤΕΛΙΚΟ
17.00 Χαλάνδρι – Πόλις Καλλιθέας 36-36 ημίχρονο, 75-71 τελικό

2ος Ομιλος Νότου
17.00 Παναγίτσα Χαλ. – Κορωπίου 40-107 τελικό
13.00 Πάπαδος Γέρας – Παπάγος 19-12, 67-61 ΤΕΛΙΚΟ
17.00 Ιωνικός Νικαίας – Μίλωνας 14-9 , 41-28, 51-35, 78-61 τελικό
Πολυκράτης – Εργοτέλης 40-41 (ημ.) (30-32 στο 16′, 40-41 στο 20′), 51-43, 81-88 τελικό

1ος Ομιλος Βορρά
16.00 Φοίνιξ Λάρ. – Διόσκουροι Κοζ.
18.00 Αργοναύτης – Αριδαία
18.00 Ηρακλής Κοζ. – Αστέρας Λαρισας
18.00 ΒΑΟ – Τιτάνες Δράμας
18.00 Πρωτέας Γρ. – Αετός Κιλκίς
18.00 Ιωάννινα – Αργος Ορεστικό

2ος Ομιλος Βόρρα
18.00 Ευρώπη Πευκ. – Ν.Μαρμαρά
18.00 Ελευθερούπολης – Αναγέννηση Φλ.
18.00 Μακεδονικός – ΧΑΝΘ
16.00 Απόλλων Καλ. – Ορφέας Ν.Σκοπού
18.00 Τιτάνες Δράμας – Μαντουλίδης

Α2 Γυναικών

Ομιλος Νότου
12.00 Αμιλλα 2000 – Ν.Κηφισιά 54-62
EA Παραλία – Κωων Ιπποκράτης 36-33 (ημ.) (20-19 στο 10′, 36-33 στο 20′), 38-44, 60-73 τελικο
12.00 ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ – Φάρος
21.00 Μελίσσια – Σπόρτιγκ
Αγ.Παρασκευή – Πρωτέας Βούλας 20-30 (ημ.) (8-10 στο 9′, 8-13 στο 10′, 16-24 στο 15′, 20-30 στο 20′), 37-49, 44-64 τελικό

Α’ Υποόμιλος Βορρά
12.00 Ολυμπια Λαρ – Αναγέννηση Ν.Ρ. 52-66 τελικο
14.00 Νίκη Λευκάδας – Λασσάνης Κοζ. 74-46 τελικό
12.00 Απόλλων Πτ. – Γιάννινα 41-45 τελικό

Β’ Υποόμιλος Βορρά
12.00 Κομοτηνή – Παναθλητικός Συκ. 55-79 τελικό
12.00 Ηρακλής – Σέρρες 29-25,  57-46 τελικό, σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή
12.00 Τιτάνες Δράμας – Πυλαία 59-53 τελικό

Εύκολα ο Άρης τον Αστέρα!

Χωρίς να δυσκολευθεί ο Άρης κέρδισε με 73-61 τον Αστέρα Εξαρχείων στην αναμέτρηση που “έκλεισε” την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Οι “κίτρινες” είχαν καλή απόδοση απ’ την αρχή του αγώνα και με κορυφαίες τις Μούλη, Χατζάκου, Μπεγκένισιτς πήραν τον έλεγχο απ’ την αρχή και ανέβασαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. 

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-35, 62-47, 73-61. Διαιτητές: Πιτσίλκας-Τσαπλής

ΑΡΗΣ(14/20β., 25/47δ., 3/9τρ., 35ρ., 10ασ., 17λ., 10κλ., 1ταπ.)(Μασλαρινός): Μουστακίδου, Μπαλλά 2, Χατζάκου 23(7/7β., 5/7δ., 2/7τρ.), Μπουσνάκη 9, Κατωπόδη 8, Τράντα 4, Μούλη 22(3/5β., 8/13δ., 1/2τρ., 13ρ., 3κλ.), Σταμπουλίδου, Μπεγκένισιτς 5.

 
ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (10/12β., 12/33δ., 9/29τρ., 38ρ., 8ασ., 18λ., 8κλ.)(Λημναίος): Μαρίνου 6(1), Χαρίτου 3(1), Δελή 13(2), Καλαμπάκου 7(1), Βλάχου Λ. 6(2), Τσακιρίδου, Παντέλη 15(3/3β., 6/10τρ., 16ρ. 4κλ.), Μπαζίμα 2, Βούλγαρη, Βλάχου Α. 9(2).

Οι διαιτητές σε Α1′ και Α2′

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές των αγώνων του Σαββατοκύριακου για την Α1 και την Α2 γυναικών (υποόμιλοι Βορρά) που είναι οι εξής:

 

Α1  ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΑΒΒΑΤΟ  19  ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ  2013 Γήπεδο: ΕΑΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  16:00 ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ. – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ Διαιτητές: Αντωνόπουλος – Τσάτσης Γήπεδο: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ(Ν) 16:00 ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. – ΠΑΟΚ Διαιτητές: Καρακάσης – Φάκαρος Γήπεδο: 3ο ΚΓ ΑΝ. ΛΙΟΣΙΩΝ 16:00 ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Διαιτητές: Στρέμπας – Ουσταμπασίδης Γήπεδο: ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ(βοηθ.) 16:00 ΕΛΛΗΝΙΚΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛ. Διαιτητές: Βαλούρδος – Κώτσου Γήπεδο: ΕΡΓΑΝΗΣ  20:00 ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Διαιτητές: Παπαφωτίου – Αναγνώστου ΚΥΡΙΑΚΗ  20  ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ  2013 Γήπεδο: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ 12:00 ΑΡΗΣ – ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ Διαιτητές: Τσιαπλης – Πιτσίλκας Μ. Γραμματεία: Κεχαγιάς – Σμίλκου – Κράντα Κομισάριος: Κυμιατζής Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΥΡΙΑΚΗ  20  ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ  2013 Α΄ ΥΠΟΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ Γήπεδο: Ν. ΡΥΣΙΟΥ 14:00 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣ. – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ Διαιτητές: Ντόγκας – Λαδάς Γραμματεία: Κουκουβίνου – Τερζίδης – Τσιουμλέκης Κομισάριος: Γκιουζέλης Γήπεδο: ΔΑΚ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 12:00 ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜ. Διαιτητές: Ντίτσιος – Ζιώγας Κομισάριος: Κανελλόπουλος Γήπεδο: ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ 12:00 ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝ. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜ. Διαιτητές: Κυριακάκης Ν. – Παζόλης Κομισάριος: Παντελάκης Β΄ ΥΠΟΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ Γήπεδο: ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ 14:00 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ Διαιτητές: Εκίζογλου – Καλέσης Γραμματεία: Μπανασάκη – Κατσής – Τουκμενίδου Κομισάριος: Τζιοπάνος Γήπεδο: ΣΥΚΕΩΝ 12:30 ΠΣΦ ΣΥΚΕΩΝ – ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ Διαιτητές: Αντωνίου – Ταξιλταρίδης Γραμματεία: Μαρβάκη Ι. – Βουδούρης – Συμεωνίδης Κομισάριος: Σακελλαρίου Γήπεδο: ΔΑΚ ΣΕΡΡΩΝ 12:00 ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ Διαιτητές: Παραλής – Γάτα Κομισάριος: Γιαβρής

Για ένα ημίχρονο ο Άρης

Δεν τα κατάφερε ο Άρης στην Αθήνα και ηττήθηκε με 72-60 από τον ΠΑΟ.Πιο αναλυτικά:

Τα αποτελέσματα:

Παναθηναϊκός – Άρης 72-60

Αστέρας Εξαρχείων – Ελληνικό 41-80

Ολυμπιακός Βόλου – Τερψιθέα 67-73 (κ.α. 60-60)

Τα παιχνίδια:

Παναθηναϊκός – Άρης 72-60

Διαιτητές: Επιτροπάκης – Μαρνελάκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 37-40, 59-44, 72-60.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σαμαντούρα): Καλέντζου 17 (2), Βλανη 7 (1), Μαγκλάρα 2, Χριστινάκη, Σλούκα, Δίελα 9 (1), Ντέλβα 23, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 8, Κονιαλή 2, Κοτούλα 4,

ΑΡΗΣ (Μηλιάτης – Κυριαζής): Μπάλλα, Χατζάκου 24 (3), Μπουσνάκη 8, Κατωπόδη, Τράντα 5 (1), Μουλή 13, Σταμπουλίδου, Μπεγκένισιτς 10, Πολύχρου, Τσίτσου,

Ολυμπιακός Βόλου – Τερψιθέα 67-73 (κ.α. 60-60)

Διαιτητές: Ζαγορίδης – Λόρτος.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 29-29, 44-48, 60-60, 67-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου, Σαρακατσάνη 9 (3), Αγαγιώτη 2, Σουλτάνη 13 (1), Χαβαλέ 11 (2) ,Ζέρβα 26 (19ριμπ.), Ζήτη 6 (1), Θανασούλη.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Παπασπυριδάκος): Θεοχάρη, Πλούμπη 19 (1), Δραγωνέα 3, Μπότσαρη 10 (10 ριμπ.), Παναγιωτοπούλου 12, Πανταζή 12 (2), Ζεβαχιργιάν 13, Σταμπούρλου 4.

Αστέρας Εξαρχείων – Ελληνικό  41-80

Διαιτητές: Γολεγού – Φασόλης.

Τα δεκάλεπτα:  9-25, 20-39, 27-64, 41-80.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (Λημναίος): Μαρίνου 16, Χαρίτου, Δελή 3(1), Καλαμπάκου 2, Τσακιρίδου 3 (1), Τσέρου 4, Παντελή 9 (1), Μπαζίμα 2, Βούλγατη, Βάχου 2.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Σταμάτη 11 (1), Τσουκαλά 14, Μπαλτά 11 (3), Χαλιβέρα 8, Μπόνη 10, Μπροκ 11 (11 ριμπ.), Μουρντ 2, Λουκά 2, Μπακάλη 8.

ΠΑΟΚ-ΔΑΣΑΛ στις 14.00

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας ΠΑΟΚ – ΔΑΣ Άνω Λιοσίων για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, θα διεξαχθεί στις 13/1/2013 και ώρα 14.00 στο ίδιο γήπεδο.

Φουλ δράση και σήμερα – όλοι οι αγώνες! ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στην Καβάλα θα γίνει το πιο ενδιαφέρον – θεωρητικά – παιχνίδι της σημερινής 2ης “δόσης” της 5ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ, όπου οι γηπεδούχοι υποδέχονται τον ΠΑΟΚ. Από νωρίς αρχίζει η δράση με τον αγώνα του Κολοσσού με τον Απόλλωνα Πάτρας, στις 13.00! 

 

Το σημερινό (11/11) πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ:

Βενετόκλειο 13.00 Κολοσσός Ρόδου – Απόλλωνας Πατρών Γκόντας, Παπαπέτρου, Θεωνάς (Βιτζηλαίος)
«Μ. Μερκούρη» 16.00 Ρέθυμνο – Πανελευσινιακός Σχινάς, Σώμος, Γεωργιάδης (Μαγκανάς)
ΔΑΚ Καλαμίτσας 17.00 Καβάλα – ΠΑΟΚ Τανατζής, Σταματόπουλος, Δεσλής (Μπακάλης) ΕΤ3
«Αν. Παπανδρέου» 19.00 Περιστέρι – Ολυμπιακός Γ. Πουρσανίδης,Ψαριανός, Κατραχούρας (Μαύρος) ΕΤ3

 

Στη Β΄Εθνική ξεχωρίζει ο αγώνας του Φίλιππου Βέροιας με τον Ηρακλή, καθώς οι Θεσσαλονικείς είναι αήττητοι, ενώ ο έτερος αήττητος της κατηγορίας, Αίας, παίζει την Τετάρτη… Το πρόγραμμα της 5η αγωνιστικής 

Κυριακή 11 Νοεμβρίου
Ανατόλια 14.00 ΣΑΑΚ Ανατόλια – Ιωνικός ΝΦ Κατωτικίδης, Ταρενίδης Κ. (Δροσόπουλος)
Αγ. Θωμά 15.00 Μαρούσι – Μαχητές Δόξα Π. Διαμάντης, Δαρλαμήτσος (Μακρίδης)
ΜΕΝΤ 17.00 ΜΕΝΤ – ΣΑ Στρατωνίου Παπαδόπουλος Θ., Γερακίνης (Παπαγεωργίου)
Κατερίνη Σιδ. Σταθ. 17.00 Πιερικός Αρχ. – Ιωνικός Ιωνίας Θωμόπουλος, Καλογερόπουλος (Β) (Γιαμουζής)
ΔΑΚ Β. Βικέλας17.00 Φίλιππος Βέρ. – Ηρακλής Νικολούλης, Πιτσίλκας Μαν. (Μελανίδης)
Τετάρτη  14 Νοεμβρίου 
Β.Παρασκευόπουλος 19.00 Μεταμόρφωση Β. – Αίας Ευόσμου Ταρενίδης Στ., Τσιαπλής (Γκουντέλιας)
Ρεπό: Αιγάλεω
Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
1. Αίας Ευόσμου 8 4-0 304-271
———————————————
2. Ηρακλής 8 4-0  326-307
———————————————–
3. Μαρούσι 6 2-2  291-271
4. ΜΕΝΤ 6 2-2 307-334
5. Μαχητές Δόξα Πευκών 6 2-2 308-314
6. Αιγάλεω 6 2-2 311-319
7. Ιωνικός Ιων. 5 223-221
8. Στρατώνι 5 2-1 231-205
9. Ιωνικός Ν.Φ. 5 1-3 284-295
10. Ανατόλια 5 1-3  301-313
11. Φίλιππος Βερ. 4 1-2 221-214
———————————————–
12. Μεταμόρφωση Β. 4 1-2  223-237
13. Πιερικός Αρχέλαος 4 0-4  278-307

Δράση και στη Γ’  Εθνική 

Ανεβαίνουν οι “σφυγμοί” και στους δύο ομίλους του Βορρά στη Γ’ Εθνική. Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων…

1ος Όμιλος Βορρά
Γ.Θωμά Λαρ. 18.00 Φοίνιξ Λάρισας – ΦΟ Αριδαίας Σιταρίδης, Τζιοπάνος (Μπεκιάρης)
ΔΑΚ Καλαμαριάς 18.00 ΜΑΣ Αργοναύτης – Αστέρας Λάρισας Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (Λαδένης)
ΔΑΚ Κοζάνης 18.00 Ηρακλής Κοζάνης – Τιτάνες Παλαμά Θεοδώρου, Γαζέτας (Βόντζας)
ΒΑΟ 18.00 Βυζαντινός – Αετός Κιλκίς Δημάδης, Μυσιρλής (Τοζακίδης)
ΔΑΚ Γρεβενών 18.00 Πρωτέας Γρεβ. – Αργος Ορεστικό Τζίμα, Τσοκόλης (Μπαταούλα)
ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 18.00 Ιωάννινα – Διόσκουροι Κοζ. Ξέρας, Καρακώστας (Κανελλόπουλος)
2ος Όμιλος Βορρά
Σιθωνίας 18.00 Ν.Μαρμαρά – Μακεδονικός Ρούκας, Λαμπρίδης (Βαφείδης)
ΔΑΚ Πολίχνης 18.00 Αναγέννηση Φλ. – Απόλλων Καλ. Τσιρτσιμάλης, Δαμίγος (Λαδόπουλος)
ΧΑΝΘ 18.00 ΧΑΝΘ – Τιτάνες Δράμας Πιτσίλκας Β., Ζαχάρης (Τζιοπάνος)
Ν.Σκοπού Σερρών 18.00 Ορφέας Νέου Σκοπού – Μακαμπή Ευφραιμίδης, Παπανικολάου (Β) (Γιαβρής)
Μαντουλίδη 18.00 Μαντουλίδης – Κομοτηνή Τζουμαχίδης, Παργιανόπουλος (Παπαδόπουλος Ν.)
ΔΑΚ Ποταμουδιών 19.00 ΜΠΑΣ Αγ.Βαρβάρα – Ελευθερούπολη Πολυχρονιάδης, Λόρτος (Λαμπρίδης)

Σήμερα το “Ελ Κλάσικο” της Θεσσαλονίκης στην Α1 Γυναικών

Ο αγώνας του ΠΑΟΚ με τον Άρη στο “Παλατάκι” “κλέβει την παράσταση” στο σημερινό πρόγραμμα της Α1 Γυναικών, που συνεχίζεται με δύο αγώνες. 

 

ΠΑΟΚ 12.00 ΠΑΟΚ – Αρης Δεληγιαννίδης, Τζιβελεκίδου (Σκούλος) 

Ν.Σμύρνης 12.00 Πανιώνιος – Ολυμπιακός Βόλου Δημόπουλος, Κρεσταινίτης (Μπουρνάς)

Στη Δράμα ο Ηρακλής 

Σήμερα συνεχίζεται η δράση και στο πρωτάθλημα του Βορρά στην Α2 Γυναικών και στο πρόγραμμα του Β΄υποομίλου δεσπόζει η αναμέτρηση ανάμεσα στους Τιτάνες Δράμας και τον Ηρακλή.

Οι Τιτάνες Δράμας και ο Ηρακλής είναι οι δύο ομάδες που ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και την Κυριακή (11/11) θα αναμετρηθούν. 

Στον πρόγραμμα του Α’ υποομίλου ο ΠΑΣ Γιάννινα θα υποδεχθεί την Αναγέννηση Ν. Ρυσίου, η οποία θα κάνει το ντεμπούτο της στο πρωτάθλημα, ενώ η Νίκη Λευκάδας θα δοκιμαστεί στην Πτολεμαϊδα απέναντι στον Απόλλωνα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Α’ υποομίλου: 

ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 13.00 Γιάννινα – Αναγέννηση Ν.Ρ. Κωνσταντινίδου, Καπράνος (Στάθη)
ΔΑΚ Καλαμαριάς 12.00 Απόλλων Καλ. – Λασσάνη Κοζ. Παπαδημητρίου Κ., Κοντογιάννης (Αχταρίδης)
ΔΑΚ Πτολεμαϊδας 14.00 Απόλλων Πτολ. – Νίκη Λευκάδας Μουτζούρης, Γκέκας (Χατζηπαναγιωτίδης)

Βαθμολογία:
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ   2 1-0  71-37  
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ  2 1-0  53-27    
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ  2  1-0 55-42  
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.   1 0-1   42-55  
ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖ.   1   0-1 27-53   
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ.   1 0-1  37-71   
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ   0  0-0  

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Β’ υποομίλου: 

ΔΑΚ Πυλαίας 12.30 Πυλαία – Παναθλητικός Τσούλης, Τριανταφυλλίδης (Ζεκερίδης)
ΔΑΚ Ποταμουδιών 12.00 Καβάλα – Σέρρες Αντωνίου, Μπίκης (Μπαγκλατζής)
Κραχτίδη 12.00 Τιτάνες Δράμας – Ηρακλής Μελανίδης, Εκιζόγλου (Λιρίδης) 
Ρεπό: ΓΑΣ Κομοτηνής

Βαθμολογία:
ΗΡΑΚΛΗΣ  2 1-0 85-31   
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ  2 1-0  64-29  
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ 2 1-0 56-48
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ 1 0-1  48-56
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ   1 0-1 29-64  
ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ    1  0-1 31-85   
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 0  0-0  

Κάλεσμα για το Γυναικείο El Clasico!

Κάλεσμα της διοίκησης και των παικτριών του τμήματος γυναικείου μπάσκετ του ΠΑΟΚ στους φιλάθλους του, ώστε να βρεθούν δίπλα στην ομάδα τους την Κυριακή (11/11, 12.00) στον αγώνα με τον Άρη

 

Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, όπως δηλώνουν στη γυναικεία ομάδα του “Δικεφάλου”, γνωρίζουν πως να δημιουργούν μοναδική ατμόσφαιρα και να αποτελούν τον 6ο παίκτη της ομάδας. Την δυναμική του “ασπρόμαυρου” κόσμου επιθυμούν να έχουν δίπλα τους στον κυριακάτικο αγώνα (12.00) με τον Αρη, τα κορίτσια του γυναικείου τμήματος μπάσκετ του ΠΑΟΚ Subito.

Οι διοικούντες και οι παίκτριες του “Δικεφάλου” καλούν, λοιπόν, τους οπαδούς να παραστούν αύριο (11/11) στο “Παλατάκι” και να σπρώξουν την ομάδα στην επιτυχία.

Scroll to Top