Τεράστιος Γιάννης, τεράστια ανατροπή οι Μπακς με τους (μισούς) Σέλτικς!

Σε ένα φοβερό παιχνίδι, ό,τι πρέπει για Χριστούγεννα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε και πάλι φαρδιά πλατιά την υπογραφή του σε μια μεγάλη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των “μισών” Μπόστον Σέλτικς με 117-113. Ο Γιάννης είχε 36 πόντους, 17 στην 3η περίοδο, κι ένα καθοριστικό κόψιμο στο τέλος, με συνεχή καλάθια στο τέλος και “σάλπισε” την μεγάλη αντεπίθεση των Μπακς, που ήταν πίσω και με 19 πόντους!

Ένα καθοριστικό τρίποντο του Γουέσλι Μάθιους έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, ενώ από τους Κέλτες ο Τέιτουμ προσπάθησε, έκανε τα πάντα, αλλά στο τέλος ήταν άστοχος και δεν είχε τη βοήθεια από τους Σμαρτ, Πάρκερ, Μπράουν που είχε νωρίτερα…

Ο Greek Freak είχε 36 πόντους, 29 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, με 10/15 βολές, 13/21 δίποντα και 0/2 τρίποντα, καθώς επίσης 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες και 2 λάθη σε 30 λεπτά.

Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον είχαν από 17 πόντους για τους πρωταθλητές, που βρέθηκαν στο -19 στη δεύτερη περίοδο και στο -13 πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Τζέιλεν Μπράουν και ο Τζέισον Τέιτουμ είχαν από 25 πόντους για τους Σέλτικς που είχαν κερδίσει τα δύο προηγούμενα ματς με το Μιλγουόκι φέτος.

Το ματς

Οι Μπακς μπήκαν νωθρά στο ματς με αποτέλεσμα οι Σέλτικς καθοδηγούμενοι από τον Μπράουν και με τα τρίποντα του Πρίτσαρντ να ξεφύγουν με +17 (18-35) από το πρώτο δωδεκάλεπτο. Με τον Γιάννη «άσφαιρο» στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές δεν μπορούσαν να πλησιάσουν και βρέθηκαν στη δεύτερη περίοδο στο -19 (25-44) κλείνοντας το ημίχρονο στο 47-62.

Ο Greek Freak πήρε μπρος στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με 17 πόντους στο διάστημα αυτό οδήγησε το Μιλγουόκι στο -1 (83-84, 88-89), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την τελευταία περίοδο αποφασιστικά και ανέκτησαν διψήφια διαφορά με οδηγό τον Τέιτουμ (90-102). Η επιστροφή του Γιάννη μετά τις απαραίτητες ανάσες επέτρεψε στους Μπακς να πλησιάσουν στους τέσσερις (105-109), με 3:45 να απομένουν.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και οι Μπακς ισοφάρισαν στο 1:29 πριν το τέλος με τον ηγέτη τους (111-111) και στα 30,3’’ ο Μάθιους με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπράουν αστόχησε σε ελεύθερο σουτ και ο Μίντλετον από τη γραμμή «έγραψε» το 116-113 στα 17,8’’. Ο Γιάννης με τρομερή τάπα στον Γουίλιαμς στα 7’’ διαφύλαξε το προβάδισμα της ομάδας του και ο Μίντλετον με 1/2 βολές ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113