ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Γιάννης, ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη μέσα στο Μπρούκλιν για τους Μπακς! VIDEOS

Στον τελικό της Ανατολικής Περιφέρειας προκρίθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς μετά από μια επική μάχη με τον Κέβιν Ντουράντ, που ήταν όλοι οι Μπρούκλιν Νετς, με 115-111 στην παράταση (109-109), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει μια φανταστική εμφάνιση με 40 πόντους, τη στιγμή που ο σταρ των γηπεδούχων ήταν διαστημικός με 48 πόντους, αλλά πολύ μόνος! Αξιοσημείωτη η διαιτησία που άφησε το σκληρό παιχνίδι, ιδίως των γηπεδούχων, μερικές φορές μάλιστα εξόφθαλμα!

Ο Γιάννης ξεκίνησε καλά, με δύο μακρινά σουτ, αλλά φάνηκε από το ξεκίνημα, ότι Χόλιντεϊ και Μίντλετον, δεν είναι και στο καλύτερο τους βράδυ.

Ο Ντουράντ δεν άργησε πολύ να βρει ρυθμό (με την έμπνευση με τον Χόλιντεϊ επάνω του από ένα σημείο και μετά), ο Μπράουν τελείωνε τις φάσεις του (10π.) και ο Χάρντεν, έψαχνε μόνιμα πως θα πάρει το φάουλ, αθόρυβα και με βολές, έφτασε τους 12 πόντους, ενώ ο Ντουράντ είχε ήδη 20.

Την ίδια ώρα, ο Αντετοκούνμπο (15π.) άρχισε να χάνει την αυτοπεποίθηση μετά από κάποια άστοχα σουτ και την έρμπολ βολή, με τον Λόπεζ να κρατάει (12π.), ενώ Χόλιντεϊ και Μίντλετον, είχαν συνολικά… 4/22 σουτ, για το 53-47 των Νετς στο πρώτο μέρος.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον «Greek Freak», καθώς έβαλε 16 πόντους, φτάνοντας τους 31, αλλά οι Νετς είχαν σταθερά τις απαντήσεις και δεν επέτρεπαν στα «Ελάφια» να ξεφύγουν (81-82).

Στην τέταρτη περίοδο χάρη στον Μίντλετον και το ξύπνημα του Χόλιντει οι Μπακς πήραν προβάδισμα, με 105-109, αλλά ο Ντουράντ ισοφάρισε με ένα απίστευτο σουτ με τη λήξη!

Μπακς - Νετς: Η καλαθάρα του Ντουράντ που έστειλε το ματς στην παράταση! (vid)

Στην παράταση ο Μίντλετον και ο Γιάννης έδωσαν λύσεις και σε ένα ματς που έπεφταν κορμιά οι Μπακς πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη και πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίζουν τον νικητή του αγώνα Σίξερς-Χοκς, που θα γίνει σήμερα στις 22:30 ώρα Ελλάδας!

Δωδεκάλεπτα: 25-26, 53-47, 81-82,