Τεράστιος ΗΡΑΚΛΗΣ μέσα στο Περιστέρι! 70-79 με Χάγκινς

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη του Ηρακλή μέσα στο Περιστέρι με 70-79 και σπουδαία ανάσα ενόψει της συνέχειας, που έχοντας δύο εντός έδρας αγώνες με Άρη και Μεσολόγγι μπορεί να ξεκαθαρίσει την υπόθεση “παραμονή”, ενώ περιμένει και την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για την “υπόθεση Χάγκινς”, που ήταν ο κορυφαίος μαζί με τον Ίμπανκς και τον Καββαδα!

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με τον Χάγκινς και τον Καββαδά για το 0-8, αλλά μετά το Περιστέρι βρήκε εύκολα καλάθια “ποστάροντας” τον Χάνλαν με τον Πέτεγουει και τον ΜακΛίν. Έτσι έγινε ένα μεγάλο σερί για το 24-14 του πρώτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολους πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σερί συνεχίστηκε μέχρι το 27-14, αλλά εκεί η είσοδος του Καββαδά βοήθησε να κλείσουν οι διάδρομοι και έτσι οι “κυανόλευκοι” μείωσαν σε 27-23. Με ένα καλάθι του Σκορδίλη και επιθετικό φάουλ (αμφισβητούμενο) του Χάγκινς και τεχνική ποινή στον Σκουρτόπουλο έγινε το σκορ 32-23, ενώ ο Χάγκινς μείωσε σε 32-25. Με βολές του Χάτσερ ο Ηρακλής μείωσε στο 18΄ σε 34-29 και μετά του Χάνλαν για το 34-31. Η αλλαγή της άμυνας σε ζώνη τιμωρήθηκε με τρίποντο απ’ τον Βασιλόπουλο όμως ο Χάτσερ μετά με δικό του έκανε το σκορ 39-35 για να κλείσει το ημίχρονο 41-35 με άλει ουπ του Τζόουνς από τον Πέτεγουεϊ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έγινε το 47-39 με τους “κυανόλευκους” να μην μπορούν να κατεβάσουν καλά τη μπάλα!
Με αντιαθλητικό φάουλ στον Καββαδά έγινε με 1/2 βολές το 47-40 αλλά στην επίθεση ο Χάνλαν αστόχησε σε άλλο ένα τρίποντο και ο Γκουτιέρεζ τιμώρησε με δικό του, για το 50-40.
Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά στο 54-46 και 54-48, αλλά με τρίποντο του Χάγκινς και βολές του Χάνλαν έγινε το 58-53 και ο Χάγκινς έχασε και άλλο ένα για να μειώσει ακόμη περισσότερο με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι “κυανόλευκοι” μείωσαν στο 58-56 με τρίποντο του Ίμπανκς και το Περιστέρι με τον Μπουρούση ανέβασε στο 60-56.
Με μπάσιμο του Βεργίνη έγινε το 61-58 και ο Ηρακλής μειώνει με τον Ίμπανκς σε 61-60 στο 31΄. Με καλάθι του έγινε και το 61-62, ενώ με τρίποντο του Χάγκινς έγινε το 61-65 στο 34΄. Στο 35 ο ΜακΛιν μειώνει σε 63-65 αλλά ο Βεργίνης με τρίποντο κάνει το 63-68, και τον Σκουρτόπουλο να γυρίζει το ματς με ζώνη!
Με καλάθι του Μάρβιν Τζόουνς έγινε το 65-68 στο 37΄ αλλά ο Όμπι με καλάθι και φάουλ έκανε το 65-71. Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές του Πέτεγουει, αλλά αργότερα ο Ηρακλής έχασε δικά του ριμπάουντ με δύο βολές του Πέτεγουει για το 67-71…
Ο Καββαδάς έβαλε τις κρίσιμες δύο βολές για το 67-73 στο 1.28” πριν τη λήξη! Με τρίποντο του ΜακΛιν έγινε το 70-73, αλλά ο Καββαδάς έκανε στα 55΄ το 70-75 και με βολές του Χάγκινς έγινε το 70-77! Οι γηπεδούχοι έχασαν τα τρίποντα τους και ο Χάγκινς με νέες βολές, έκανε το 70-79! Μεγάλη νίκη για τον Ηρακλή!