Tεράστιος ΠΑΟΚ στη Πράγα, 71-75 τη Νίμπουρκ

Τεράστια νίκη… Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το θρίαμβο της χρονιάς (μέχρι τώρα). Επέστρεψε από το -15 του 32ου λεπτού, πέρασε μπροστά και παρά τις δυσκολίες στο τέλος, κατάφερε και πήρε τη νίκη με τις προσπάθειες του κακού μέχρι τότε Λοβ. Ο Δικέφαλος επικράτησε 71-75 και παίρνοντας την διαφορά ανέβηκε στην 2η θέση, περιμένοντας τώρα μια απλή νίκη επί της Ιγκόκεα για να την κρατήσει. Μέχρι και την πρωτιά μπορεί να διεκδικήσει ανάλογα με τα αποτελέσματα που απομένουν.

Βέβαια για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ έπρεπε η Νίομπουρκ να πέσει καμιά 15αριά πόντους από τον μέσο όρο της και να παρουσιάσει το ντροπιαστικό για αυτή 24% στο τρίποντο
Ο Αλεξάντερ Σέκουλιτς έστειλε τον Ρος στον Γκρίφιν και τον Χρούμπαν των 202 εκατοστών στον Λοβ, ενώ ο Γιάνκοβιτς ανέλαβε τον Πάλιτζα. Ωστόσο ο Γκρίφιν δεν μπορούσε να τα βάλει στην άμυνα με τον Χρούμπαν, ενώ η ψηλή 5άδα της Νίμπουρκ δημιουργούσε με τα μις ματς προβλήματα στα ριμπάουντ. Αν προσθέσει κάποιος τα 3 τρίποντα των γηπεδούχων στο 5λεπτο και την παθητική άμυνα των Θεσσαλονικέων (στο 10λεπτο είχαν 8 βολές έναντι καμιάς των Τσέχων) εντός και εκτός ρακέτας, το 17-12 στο 6΄ ήταν φυσιολογικό.

Όποτε ο ΠΑΟΚ έβγαζε άμυνες, κατάφερνε με Γκρίφιν (8π) και Κάρτερ (2/2τρ) να είναι στο ματς (21-24 στο 11΄, 26-27 στο 12΄, 33-35 στο 16.30), ενώ όταν έδινε διαδρόμους προς το καλάθι του, όποτε έχανε σερί χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και ήταν ανορθόδοξος και άτυχος επιθετικά, έμεινε πίσω (33-27 στο 15΄, 38-35 στο 19.30).
Και φυσικά ακόμα ένα καλάθι στη λήξη του ημιχρόνου στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε 11/23 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/12 βολές, -5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 λάθη. Από την άλλη οι Τσέχοι… 11/20 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ασίστ και 6 λάθη. Γκρίφιν, Τζόουνς, Κάρτερ, Καμαριανός καλή δουλειά, κακοί Λοβ, Γιάνκοβιτς… Από την άλλη Ρίβερς (11), Χρούμπαν (11) και Γγκακ (4π, 7ρ)…
Οι κακές επιλογές του Γκρίφιν, η γενική αστοχία από μακριά (τρομερά διστακτικός ο Ντι Λέο, τίποτε οι Λοβ, Γιάνκοβιτς, Τολιόπουλος) και η αμυντική ανισορροπία του ΠΑΟΚ (αδυναμία στην προσωπική άμυνα) βοήθησαν την Νίμπουρκ που έβαζε τα πάντα να περάσει 50-39 (23.30) και 63-48 (32΄).

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο αντέδρασε. Άλλη ομάδα… Άλλοι παίκτες… Ο Δικέφαλος πέρασε 66-68 (36΄) με Γκρίφιν και Κάρτερ και με τη Νίμπουρκ να έχει χάσει φρεσκάδα και μυαλό, αστοχώντας και στα πιο εύκολα σουτ στην πιεστική άμυνα του Δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 68-70 (102΄΄) έχοντας τον ρυθμό στα μέτρα του, αλλά ήταν άστοχος στις συνεχείς ανανεώσεις επιθέσεων. Το επιθετικό φάουλ του Τζόουνς (39΄) έδωσε τη δυνατότητα στον Χάρντινγκ να κάνει στα 40΄΄ το 71-70, ο Λοβ με καλάθι και φάουλ έκανε το 71-73 στα 26΄΄ , στα 10΄΄ δίνεται τζάμπολ σε καθαρό μπλοκ του Τζόουνς στον Χάρντινγκ (κατοχή στον ΠΑΟΚ) και ο Λοβ στα 7΄΄ καθαρίζει με 2/2 βολές το παιχνίδι. Απλά στο τέλος οι Τσέχοι αστόχησαν σε ελεύθερο τρίποντο και εύκολο δίποντο…

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75

Νίμπουρκ (20/40δ, 6/25τρ, 13/16β, 41ρ, 12ασ, 13λ): Γκακ 5 (10ρ), Χάρντινγκ 17 (6/14σ, 7ρ), Χρούμπαν 13 (5/14σ, 7ρ), Ρίβερς 16 (6/11σ, 5ρ), Μπέντα 6, Ρος 7 (3/8σ, 8ασ), Κοβάρ 1, Πάλιτζα 4, Βάνα, Τούμα 2

ΠΑΟΚ (23/48δ, 4/16τρ, 17/23β, 37ρ, 12ασ, 9λ): Χριστοδούλου, Λοβ 10 (1/6σ, 8/9β, 3ρ) , Γκρίφιν 22 (11/20δ, 0/3τρ, 7ρ, 4ασ, 2κλ), Καμαριανός 2, Ντι Λέο 7 (2/8σ, 6ρ), Κάρτερ 12 (3/5τρ, 3ρ), Γιάνκοβιτς 4 (2/5σ, 6ρ, 5ασ), Τζόουνς 18 (7/11δ, 6ρ), Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος

Aσπρόμαυρη κερκίδα
Περίπου 90-100 φίλοι του ΠΑΟΚ σε μια γωνία της Χάλα Κράλοβκα έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο παιχνίδι. Πανό από Επτάλοφο, Πανόραμα, Νεάπολη αλλά και από το εξωτερικό (Στουτγκάρδη, Φρανκφούρτη) και πολύ φωνή από τους φίλους του Δικεφάλου σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Στο τέλος πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη, μια και οι παίκτες με προπονητές και φυσικά τον Χατζόπουλο έφτασαν κοντά τους για να τους ευχαριστήσουν για την στήριξη.