Θρίαμβος και τελικός για Ράπτορς, στο καναβάτσο οι Μπακς!

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 15 πόντους μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά κατέρρευσαν στη συνέχεια από την τρομερή άμυνα των γηπεδούχων και το ξύπνημα του Καγουάι Λέοναρντ, ο οποίος ήταν κλεισμένος μέχρι εκείνο το διάστημα. Καθοριστικός ο Πασκάλ Σιάκαμ, εξαιρετικός ο Κάιλ Λόουρι και γενικώς η ομαδική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν για σεμινάριο.

Όσο για τους Μπακς; Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κλείστηκε και πάλι από την άμυνα των Ράπτορς (21π., 5/10 βολές, 7/18 σουτ) και έμεινε ο Μπρουκ Λόπεζ με τη βήθεια του Τζορτζ Χιλ να προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα. Η σεζόν τελείωσε άδοξα για τους Μπακς, οι οποίοι είχαν το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ, προηγήθηκαν με 2-0, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 18-31 στην πρώτη περίοδο και κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (43-50). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασαν στο +13 (52-65) και όταν οι Ράπτορς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, Μπλέντσο, Γιάννης και Μίντλετον έδωσαν λύσεις για να φτάσουν στο 61-76. Εκεί οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με μπροστάρη τον Λέοναρντ έκαναν ένα 10-0 και μείωσαν σε 71-76 στο τέλος της περιόδου.

Οι Ράπτορς ξεκίνησαν το ίδιο δυναμικά στο τέταρτο, ισοφαρίζοντας 78-78. Ο Σιάκαμ τους έβαλε μπροστά με 80-78 και ο ΒανΒλιτ με τρίποντο έγραψε το 83-78, σε ένα επιμέρους 22-2! Ο Λέοναρντ με ένα τρομερό κάρφωμα έκανε το 87-79. Οι Μπακς έδειξαν σημεία ζωής και έκαναν ένα γρήγορο 7-0, μειώνοντας σε 87-86. Γκασόλ και Λέοναρντ έβαλαν μεγάλα τρίποντα (95-90) και ο Σιάκαμ καθοριστικό καλάθι (97-92) και έκανε σπουδαίο κλέψιμο στο 1’ πριν το τέλος.

Ο Λέοναρντ αστόχησε και ο Λόπεζ με βολές στα 29’’ έγραψε το 97-94. Ο Σιάκαμ αστόχησε, αλλά οι Μπακς δεν πήραν το ριμπάουντ. Ο Σιάκαμ έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Λέοναρντ πήρε το ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-31, 43-50, 71-76, 100-94.