Θρίαμβος ΠΑΟΚ και πρόκριση στα ημιτελικά!

Ήταν ένα ματς όπου… έπεσαν κορμιά και το χαρακτήρισαν οι συνεχόμενες ανατροπές. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, ή και οι κακές επιθέσεις… Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 15 πόντους στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε τα πάντα και έφτασε στο +12 στην 4η περίοδο, πριν οι γηπεδούχοι επιστρέψουν εκ νέου. Το ματς κρίθηκε σε ένα σουτ, το άστοχο του Σαγκς. Ο Λοβ με 21 πόντους και ο Καμπερίδης με 11 και κρίσιμα τρίποντα ήταν οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ, ενώ από τον Ηρακλή (4/25 τρίποντα) ο Χάνλαν «ξύπνησε» στο τέλος αλλά αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε.

Οι δύο ομάδες πίεσαν πολύ στα γκαρντ στο ξεκίνημα, ειδικά ο Σαγκς τον Γκρίφιν. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος  και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 15-9 και με πολλές αλλαγές από νωρίς και καλό πάσινγκ γκέιμ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-14.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (29-14) με συνεχόμενα λάθη από τον ΠΑΟΚ στην πίεση. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σωστό σχήμα, με καθοριστικό τον Μαργαρίτη και τον Λοβ να σκοράρει, και γυρνώντας την άμυνά τους σε ζώνη, είδαν τον Ηρακλή να μετρά 0/9 σουτ. Έτσι, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 30-26, έχοντας απενεργοποιήσει μεταξύ άλλων τον Καββαδά.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +9 (35-26), αλλά έχασε τον Σαγκς, ο οποίος πάντως επέστρεψε αργότερα. Η άμυνα των γηπεδούχων «έπνιξε» τον «Δικέφαλο», χωρίς όμως να το εξαργυρώσουν πλήρως μπροστά (37-28 στο 25’). Ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να πρεσάρει ασφυκτικά και με 4 πόντους του Λοβ που έφτασε τους 15, μείωσε σε 37-32. Με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά (41-34). Με δυνατή άμυνα ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ηρακλή σε άστοχα τρίποντα και μείωσε σε 41-40 με σερί 0-6 και με «βόμβα» του Καμπερίδη πέρασε με 42-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το τέταρτο φάουλ του Χάνλαν (0/8 σουτ) και το τρίποντο του Γκρίφιν (42-46), ενώ ο Λοβ με τον 17ο πόντο του έγραψε το 42-48, με επιμέρους σκορ 1-14! Ο Γκρίφιν και ο Λοβ αύξησαν το σερί και το προβάδισμα του ΠΑΟΚ (42-52 στο 34’) την ώρα που ο Ηρακλής έκανε διαγωνισμό άστοχων τριπόντων (4/22) και είχε χάσει παντελώς την επαφή του με το καλάθι. Ο Κονατέ έγραψε το 42-54. Χρειάστηκε να περάσουν 4’.30’’ για να σκοράρει ο Ηρακλής στην 4η περίοδο (46-54 με 4/4 βολές του Χάνλαν). Ο Χάτσερ ανέβασε το σερί του Ηρακλή στο 6-0 (48-54) και ο ίδιος έγραψε το 50-54 στο 36’.

Ο Καμπερίδης πέτυχε μεγάλο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ (50-57) και ο Λοβ έγραψε το 50-59 σε ένα καθοριστικό 0-5. Ο Χάνλαν με καλάθι και φάουλ (πρώτο εντός πεδιάς του) μείωσε σε 53-59. ΙΟ Καναδός πήρε μπρος και με δεύτερο καλάθι και φάουλ μείωσε στο καλάθι (57-59) αφού νωρίτερα είχε ευστοχήσει σε ακόμα μία βολή, φτάνοντας τους επτά σερί πόντους. Ο Γκρίφιν έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ αλλά ο Χάνλαν ήταν ασταμάτητος (59-61 στο 38’). Ο Μαργαρίτης πέτυχε μεγάλο καλάθι (59-63) και ο Χάνλαν έκανε λάθος, μαζί και το 5ο φάουλ του. Στα 1’.28’’ ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος και ο Καββαδάς μείωσε σε 61-63. Ο Γκρίφιν αστόχησε, ο Σχίζας έκανε λάθος, ο Γκρίφιν αστόχησε εκ νάου και το τελευταίο σουτ του Σαγκς βρήκε σίδερο, με αποτέλεσμα να πάρει ο ΠΑΟΚ τη νίκη – πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 30-26, 42-43, 61-63.