Θρίαμβος του Περιστερίου, 80-72 τον Παναθηναϊκό!

Ο ΠΑΟ έχει «τελικό» στην Ευρωλίγκα, με την Μπουντούτσνοστ, την ερχόμενη εβδομάδα και ο Ρικ Πιτίνο κράτησε εκτός του Νικ Καλάθη. Οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και είχαν τον έλεγχο μέχρι το 30’, ώσπου ο εκπληκτικός Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 8 σερί πόντους και ο Μπεν Μπέντιλ με άλλους τόσους έβαλαν το Περιστέρι σε θέση οδηγού. Ο Στίβεν Γκρέι έκανε εκπληκτικό ματς με 27 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το δεκάλεπτο στο 20-22 και το ημίχρονο στο 36-45 με πρωταγωνιστή τον ΝτεΣον Τόμας. Το Περιστέρι δεν τα παράτησε και στην τέταρτη περίοδο εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του.

Με 8 σερί πόντους του Βασιλόπουλου, το Περιστέρι έκανε ένα αντίστοιχο σερί και πέρασε με 63-60 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με καλάθι και φάουλ ο Μπέντιλ έγραψε το 66-62. Ο ΠΑΟ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 66-66. Η αγωνία «χτυπούσε κόκκινο» και στο 36’ ο Λεκαβίτσιους έβαλε την ομάδα του μπροστά (68-69). Ο Μπέντιλ απάντησε και οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν 71-69 στο 37’ και με καλάθι του ίδιου έγραψαν το 73-70 στο 38’. Στα 1’.29’’ ο Γκρέι με μεγάλο τρίποντο έκανε το 76-70 και στα 50’’ ο ίδιος παίκτης το 78-70. Στα 36’’ ο Χάροου με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72.