Το 1-0 η Αρμάνι 87-80 την Ρέτζιο Εμίλια

H Ρέτζιο Εμίλια ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με σορ 0-6. Ωστόσο η Αρμάνι αντέδρασε από το αρχικό σοκ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 10-9. Έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 20-21.

Όμως η Αρμάνι ξεκίνησε σεληνιασμένη το δεύτερο δεκάλπετο και με ένα σερί 17-0 το οποίο ουσιαστικά έκρινε και το παιχνίδι προηγήθηκε με 37-21. Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Γιασμίν Ρεπέσα στο +12 (47-35). H Ρέτζιο Εμίλια στη συνέχεια, προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στους 6 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (55-49), όμως η Αρμάνι φάνηκε να ελέγχει την ροή του αγώνα καθώς κατάφερε πολύ σύντομα να ξαναυξήσει την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Συγκεκριμένα, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο +13 για την Αρμάνι(66-53).

Ένα τρίποντο του Mακλίν έφτασε την διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο της μέχρι εκείνη την στιγμή (69-53), ενώ λίγο αργότερα μια ακόμα τρίποντη οβίδα από τον Λαφαγέτ την έστειλε στους +17 που ήταν η μεγαλύτερη σε όλο το παιχνίδι(74-57). Κάπου εκεί οι Μιλανέζοι πίστεψαν πως όλα έχουν τελειώσει. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν καταθέσει ακόμα τα όπλα. Κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, όμως ο χρόνος που τους απέμενε δεν ήταν αρκετός ώστε να τους επιτρέψει να πραγματοποιήσουν μια μεγάλη ανατροπή. Έτσι, η ήττα ήρθε αναπόφευκτα με 87-80.

Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τις 5 Ιουνίου πάλι στο ίδιο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 27-14, 19-18, 21-27  Ημίχρονο:47-35  Τελικό σκορ: 87-80

Αρμάνι Μιλάνο ( Γιασμίν Ρεπέσα): Μακλίν 13, Λαφαγέτ 8, Τζεντίλε 15, Τσερέλα 2, Καλνιέτις 8, Μάτσβαν 14, Τσιντσιαρίνι 4, Σάντερς 13, Σίμον 4, Μπατίστα 6, Παστόρι, Μάγκρο.

Ρέτζιο Εμίλια (Μασιμιλιάνο Μενέτι): Αραντόρι 2, Νίντχαμ 6, Πολονάρα 9, Λαβρίνοβιτς 7, Ντε λα Βάλε 6, Ντε Νικολάο 6, Βερεμεένκο 8, Καουκένας 27, Σίλινς 9, Παρίλο, Καστόρι, Λέβερ.