Το αφεντικό και ο αυτόχειρας

Μάλιστα, η νίκη γίνεται ακόμη πιο σημαντική αν αναλογιστεί κανείς το εξωπραγματικό 0/20 τρίποντα που είχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ωστόσο κατάφερε να το εξισσοροπήσει με την ευστοχία στα δίποντα (22/39) αλλά και τα 43 ριμπάουντ έναντι 29 του Άρη.

Οι «κίτρινοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι για περίπου 35 λεπτά, ωστόσο εκεί σταμάτησαν να παίζουν άμυνα και να έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση με τον ΠΑΟΚ να παίζει έξυπνα στο χαμηλό ποστ, να παίρνει κεφάλι στο σκορ και ουσιαστικά μια απίστευτη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Δικέφαλο ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης που σταμάτησε στους 15 πόντους ενώ μάζεψε και 8 σκουπίδια ενώ καθοριστική ήταν και η παρουσία του Κιθ Κλάντον με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

1ο ημίχρονο:

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Άρη στο κατάμεστο Παλατάκι, με τους «κίτρινους» να αποκτούν από νωρίς το προβάδισμα με δύο τρίποντα από Ντραγκίσεβιτς και Τζένκινς.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε να είναι καλή με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα και πήρε μία διαφορά πέντε πόντων (12-17) στο 6’ της αναμέτρησης. Μάλιστα, ο Άρης ήταν απόλυτα εύστοχος από την γραμμή των 6,75, έχοντας 4/4.

Εν συνεχεία ο «Δικέφαλος» ισορρόπησε, προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και μείωσε στους τέσσερις πόντους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-21 υπέρ του Άρη.

Σε χαμηλό τέμπο κινήθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Άρη να διατηρεί την κυριαρχία του, με κύριο όπλο την άμυνα (οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε 12 λάθη) αλλά και την ευστοχία από μακριά.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν 6/11 τρίποντα σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που έμεινε στο 0 (0/11).

Σε ότι αφορά το σκορ, ο Άρης ανέβασε την διαφορά έως και τους 10 πόντους (23-33) στο 17’ ενώ τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +7 (29-36).

2ο ημίχρονο:

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος με στόχο να αντιστρέψουν το -7 που είχε διαμορφωθεί.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε μέχρι και τους δύο πόντους (34-36) στο 25’, όμως ένα τρίποντο του Ξανθόπολου έδωσε νέο προβάδισμα στον Άρη.

Με έμμεσο τρίποντο ο Τσόχλας κατέβασε εκ νέου την διαφορά, ωστόσο και πάλι οι «κίτρινοι» με σουτ από την περιφέρεια (Γκόρντον) βρήκαν την λύση για το +5.

Η αστοχία στα τρίποντα παρέμενε για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε το εξωπραγματικό 0/16 στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, ήταν καλός στα δίποντα με 15/28 (53%) ενώ είχε και 12 περισσότερα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να φέρει το παιχνίδι σχεδόν στα ίσα (44-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε καλά –μετά το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο- με ένα σερί 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (46-51).

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, προσπάθησε να παίξει στο χαμηλό ποστ και μείωσε στον πόντο (52-53 35’) μετά από καλάθια των Κλάντον και Μαργαρίτη.

Στο σημείο εκείνο ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα, χωρίς να αλλάξει κάτι ουσιαστικά, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με το σκορ να παραμένει στο 52-53 (37’).

Ένα λεπτό αργότερα ο Δικέφαλος πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (56-54) με δύο εύστοχες βολές του Κλάντον, όμως ο Άρης απάντησε δις με τον ίδιο τρόπο (Τζαμόν Γκόρντον, Βασίλης Σίμτσακ) για να πάρει το προβάδισμα (56-58 39’).

Άμεση ήταν η απάντηση του Κιθ Κλάντον που ισοφάρισε το παιχνίδι (58-58) ένα λεπτό πριν το τέλος ενώ στα 22’’ ο Σάιμπερτ έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο με σκορ 60-58. Την επόμενη επίθεση πήρε ο Γκόρντον, ο οποίος όμως αστόχησε και ο Κόνιαρης πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ για να γράψει το τελικό 62-58 από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Γκόρντον 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.