Το «παραμύθι» της Αυστραλίας συνεχίζεται, 82-70 την Τσεχία και ημιτελικά!

Οι Τσέχοι πάλεψαν πολύ, συνεχίζοντας την εξαιρετική παρουσία τους στο Μουντομπάσκετ, όμως τα «καγκουρό» είχαν περισσότερες λύσεις και με μία τρομερή τρίτη περίοδο, πήραν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο τους αρκούσε για να φτάσουν στη νίκη – πρόκριση. Ο Μιλς με 22 πόντους (οι 16 στο πρώτο μέρος) και 6 ασίστ ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής της Αυστραλίας, ενώ 21 πόντους είχε ο Άουντα και 13, 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ ο Σατοράνσκι.

Η Τσεχία προηγήθηκε με 5-8, αλλά οι Αυστραλοί με τον ασταμάτητο Μιλς απάντησαν με 6-0 για το 11-8. Το δεκάλεπτο έληξε στο 17-17 και η μάχη προμηνυόταν μεγάλη.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι – χέρι (24-24 στο 15’). Με καλάθια των Γκούλντινγκ, Ντελαβεντόβα και Λαντάλ, τα «καγκουρό» προηγήθηκαν 33-28, πριν το 33-30 του ημιχρόνου, που βρήκε τον Μιλς να μετρά 16 πόντους για την Αυστραλία και τον Άουντα 13 για τους Τσέχους.

Η Αυστραλία «πάτησε γκάζι» στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκόραρε με μεγάλη ευχέρεια και πετυχαίνοντας 30 πόντους (!), άνοιξε τη διαφορά στοθς 12 στο τέλος της περιόδου (63-51).

Η Τσεχία προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 65-57 αλλά τα «καγκουρό» έγραψαν το 73-60. Οι Τσέχοι επιχείρησαν «καμ μπακ» έξω από τα 6.75 (75-66) και μείωσαν μέχρι τους επτά (77-70), αλλά ένα τρίποντο του Μιλς στα 47’’ πριν το τέλος «τελείωσε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-51, 82-70.