Τόκιο 2021: Έκαναν το καθήκον τους οι Αμερικανοί, λύγισαν τους Ισπανούς – VIDEO

Έκαναν το καθήκον τους οι Αμερικανοί και αφού σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να κερδίσουν την Ισπανία με 95-81 και να προκριθούν στους ημιτελικούς του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών στο Τόκιο.

Η Ισπανία έδειχνε ικανή να πετάξει τις ΗΠΑ έξω από τους Ολυμπιακούς Αγώνες από τα προημιτελικά.

Το έδειξε όμως μόνο για 17 αγωνιστικά λεπτά, διάστημα στο οποίο κυριάρχησε και προηγήθηκε με 11 πόντους. Όταν όμως οι Αμερικανοί σοβαρεύτηκαν, έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα και παράτησαν το παιχνίδι με τα τρίποντα, έγιναν το αφεντικό, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στη νίκη με 95-81.

Με τον Ρίκι Ρούμπιο να μπαίνει «ζεστός» -είχε 13 πόντους στο ημίχρονο- και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, η Ισπανία έδειξε στους Αμερικανούς ότι δεν θα ήταν εύκολη υπόθεση γι’ αυτούς ο προημιτελικός. Ήταν προετοιμασμένοι άλλωστε γι’ αυτό αφού ο Πάου Γκασόλ τους είχε προειδοποιήσει. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 11 έπειτα από 17 λεπτά δράσης (40-29) κάνοντας δύσκολη τη ζωή των παικτών του Γκρεγκ Πόποβιτς πρωτίστως με την άμυνα τους. Οι ΗΠΑ όμως κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν με το τέλος του ημιχρόνου στο 43-43, παρότι είχαν 4/17 τρίποντα.