Τραγικός ο ΠΑΟ στο β’ μέρος, διασύρθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα!

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα και συνετρίβη 83-55 στο τουρνουά του Μονάχου.

Φανερό το έλλειμμα ποιότητας στις θέσεις των γκαρντ για τους «πράσινους», που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντάριλ Μέικον και τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Μοναδικός διασωθείς από το ναυάγιο του «τριφυλλιού» ο μαχητικός Λεωνίδας Κασελάκης, που πέτυχε 13 πόντους.

Πάλεψε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Πρίφτη, αλλά κατέρρευσε μετά την ανάπαυλα, με συνέπεια να δεχθεί επιμέρους σκορ 20-51!

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός
 ξεκίνησε με Πέρι, Παπαπέτρου, Κασελάκη, Γουάιτ και Παπαγιάννη και χρειάστηκε λίγο χρόνο για να πάρει μπρος επιθετικά. Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ έξω από τα 6,75μ. και ξέφυγαν με +8 (18-10), ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (19-14).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, ο Μποχωρίδης ανέλαβε δράση για το «τριφύλλι» και διατήρησε τους πρωταθλητές Ελλάδας στην πρωτοπορία (26-19). Παρά το επιθετικό βραχυκύκλωμα, οι παίκτες του Πρίφτη έμειναν σε θέση οδηγού στο φινάλε του ημιχρόνου (35-32).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους «πράσινους», που κατέρρευσαν και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τραγικά λάθη στην επίθεση, αλλά και ανησυχητική χαλαρότητα στην άμυνα, δέχθηκαν επιμέρους σκορ 32-8 (!), με συνέπεια να βρεθούν στο -21 (43-64). Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού δεν κατάφεραν να αφυπνίσουν την ομάδα του, που φανέρωσε πολλά προβλήματα στο κομμάτι της δημιουργίας και της εκτέλεσης.

Η 4η περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η διαφορά ήταν μεγάλη και το «τριφύλλι» δεν έδειχνε ικανό να επιστρέψει. Με σερί 15-0, οι Σέρβοι εκτοξεύτηκαν στο +26 (43-69), την ώρα που ο κόουτς Πρίφτης δοκίμαζε σχήματα και πρόσωπα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με λέι-απ του Λαζάρεβιτς, που έγραψε το 55-83.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 13 (2), Γουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ-Ρος 2