«Τρελαίνει κόσμο» το Μεσολόγγι, στο καναβάτσο και ο Ιωνικός!

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μετέτρεψε έναν αμφίρροπο αγώνα σε άνετη επικράτηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έφτασε να προηγείται μέχρι και με διαφορά 16 πόντων. Ο Ντεβόντε Γκριν με 25 πόντους και ο Γιάννης Αγραβάνης με 20 ήταν και πάλι οι κορυφαίοι του Μεσολογγίου, ενώ από 16 πόντους είχαν οι Άνταμ Σμιθ και Τόρλιν Φιτζπάτρικ για τον Ιωνικό.

Σε δεύτερη… μοίρα είχαν περάσει οι άμυνες στην αρχή του παιχνιδιού, με τον ρυθμό να ήταν πολύ γρήγορος, τις δύο ομάδες να είχαν πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια και να ήταν μαζί (15-17), στα πρώτα έξι λεπτά. Στη συνέχεια, το Μεσολόγγι έσφιξε στα μετόπισθεν και ακουμπώντας την μπάλα στη ρακέτα, κατάφερε να ξεφύγει στο +5 (23-18), με τις δύο ελεύθερες βολές του Χουγκάζ να διαμορφώνουν το 23-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο έκανε ο Ιωνικός, ο οποίος μέσα από την καλή του άμυνα και τον Τολιόπουλο πολύ «ζεστό» μπήκε με ένα 13-0 για το +10 (23-33), μέχρι το 14’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μπράουν, αλλά ο Σμιθ διατηρούσε την ομάδα της Νίκαιας σε διψήφια απόσταση (30-41). Στα τελευταία τρία λεπτά, οι παίκτες του Καλαμπάκου απέκτησαν τα ηνία και μείωσαν στο -5 (36-41), με το buzzer beater του Χόλογουελ να διαμορφώνει το 36-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Περισσότερη ενέργεια έβγαζε το Μεσολόγγι σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, όχι μόνο κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά, αλλά πήγε στο +5 (53-48). Η αντίδραση του Ιωνικού ήρθε με δύο τρίποντα του Πετρόπουλου για το δικό του προσπέρασμα (53-54), με τον Αγραβάνη να απαντά αμέσως για τους γηπεδούχους (56-54). Στα εναπομείναντα δύο λεπτά ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, με την ομάδα του Καλαμπάκου να κλείνει μπροστά (59-56) την τρίτη περίοδο.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Τολιόπουλος ισοφάρισε (59-59) για τον Ιωνικό, με την απάντηση του Μεσολογγίου να ήταν καταιγιστική, καθώς βγάζοντας τρομερές άμυνες και έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και πολυφωνία στην επίθεση έκανε ένα επιμέρους σκορ 14-2, που το έστειλε στο +12 (73-61), μέχρι το 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ξανά, φτάνοντας ακόμη και στο +16 (79-63) και έτσι έφτασαν στο ροζ φύλλο με το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4), Φέργκιουσον 5 (1), Αγραβάνης 20 (2), Αμάρντι 4 (1τρ., 12ριμπ.), Μπράουν 19, Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.

Ιωνικός Νικαίας (Κουφός): Σμιθ 16 (2), Πρίτζετ, Φιτζπάτρικ 16 (2), Τολιόπουλος 14 (3), Χουγκάζ 11 (9ριμπ.), Ζέισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2), Χάμοντς, Χόλογουελ 2.