Τρίτη και… καλύτερη η Κουμπάν του Μπαρτζώκα! VIDEOS

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στην Λαμποράλ και τη Λοκομοτίβ. Οι Ρώσοι έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν κυρίως από μακρινή απόσταση, με την ισπανική ομάδα να απαντά περισσότερο από μέση απόσταση. Τελικά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου με σκορ 16-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός ανέβηκε αρκετά. Ο μπρέκχοφ συνέχισε να είναι «ζεστός» από το πρώτο ημίχρονο, ενώ το «όπλο» του πήρε και ο Γιάννης Μπουρούσης. Στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν 31-31. Τελικά, με αρκετά καλάθια εκατέρωθεν και την Λαμποράλ εξαιρετικά εύστοχη από τις βολές, το σκορ ημιχρόνου ήταν 42-40 υπέρ των Ισπανών.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λαμποράλ έδειχνε λίγο χαμένη. Έφτασε γρήγορα τα 5 ομαδικά φάουλ και έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Μπαρτζώκα για έυκολους πόντους. Τελικά, το επιμέρους σκορ περιόδου ήταν 11-21 για τους Ρώσους, οι οποίοι με τρομερή άμυνα πήραν το προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου με 53-61.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για την Λαμποράλ. Η Λοκομοτίβ βρήκε αρκετούς πόντους τόσο από κοντά, όσο και από μακριά και ξέφυγε με 53-69, μόλις ένα λεπτό μετά το ξεκίνημά της. Τα καλάθια συνέχισαν να μπαίνουν και λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 65-80. Το ρεσιτάλ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με την Λόκο να παίρνει τη νίκη με 75-85.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 42-40, 53-61, 75-85.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 2, Πλάνινιτς 5, Χάνγκα 3 (7ρ), Μπουρούσης 5, Μπλάζιτς 8, Ντιόπ 4, Τιγί 7 (6ρ), Άνταμς 25 (6τρ, 6ρ, 6α), Κορμπάτσο 3 (1), Μπέρτανς 13 (3).

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 21 (4), Σίνγκλετον 10 (7ρ), Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 10 (1τρ, 7ρ), Μπίκοφ, Τζάνινγκ 10 (2), Μπαλάσοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 11 (1), Μπρέκχοφ 21 (4τρ, 6ρ).