Τρομερή ανατροπή και νίκη Ηφαίστου με «βόμβα» Πελεκάνου!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 13 πόντους στο 30’, όμως στην τέταρτη περίοδο έκαναν την αντεπίθεση και κατάφεραν να «κλέψουν» το ροζ φύλλο αγώνα μέσα από τα χέρια του Λαυρίου, που «αυτοκτόνησε» στο τέλος με 6/18 βολές στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον Ήφαιστο και προηγήθηκε με 15-25 στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα (8/29 σουτ) και το ημίχρονο έληξε στο 24-36, με τον Μουράτο να μετρά 11 πόντους και τον ΝτεΚόζι 10.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα (31-44) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 39-52. Με τρίποντο του Τέρνερ ο Ήφαιστος πλησίασε στο 49-57 και ο Χάμοντς έγραψε το 53-57, ενώ ο Πελεκάνος έφερε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (56-57) στο 36’. Ο Άλμαν με 5 πόντους έκανε το 56-62 και ο Μούρτος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 60-63.

Στα 29’’ ο Μουράτος με 1/2 βολές έκανε το 62-65 και στα 15΄΄ ο Σμιθ το 64-65. Ο ΝτεΚόζι έχασε δύο βολές και ο Πελεκάνος πέτυχε το τρίποντο της νίκης για τον Ήφαιστο!

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 39-52, 67-65.