Τρομερός Εμπίντ, τρομερή πεντάδα και άνετα το 2-1 οι 76ερς (VIDEO)

Ο Τζοέλ Εμπίντ ξέσπασε με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες, ενώ Τζίμι Μπάτλερ (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Το,πάιας Χάρις (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπεν Σίμονς (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν εξαιρετικοί, όπως και ο πέμπτος βασικός της παρέας, «Τζέι Τζέι» Ρέντικ, με 15 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Καουί Λέοναρντ είχε 33 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 20, αλλά… ως εκεί για τους Ράπτορς, οι οποίοι αντιμετώπισαν προβλήματα και στα δύο άκρα του παρκέ από τους ασυγκράτητους Σίξερς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 64-53 στο ημίχρονο και δεν έχασαν το προβάδισμα. Με νέο ξέσπασμα στην 4η περίοδο, έφτασαν άνετα στη νίκη. Έχοντας «κλέψει» το αβαντάζ έδρας από το δεύτερο ματς, θα προσπαθήσουν, το βράδυ της Κυριακής (5 Μαΐου, 22:30 ώρα Ελλάδας), να κάνουν το 3-1 και το μεγάλο βήμα πρόκρισης, την ώρα που οι Ράπτορς παίζουν πλέον το τελευταίο χαρτί τους.