ΤΣΣΚΑ, είναι ακόμη το αφεντικό!

Η ομάδα του Ιτούδη κυριάρχησε απόλυτα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και «έπνιξε» τους Καταλανούς με την εξαιρετική άμυνά της.
Έξι παίκτες των Ρώσων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίους τους Τζέιμς (14 πόντοι, 6 ασίστ) και Χάινς (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).
Από την άλλη, οι «μπλαουγκράνα» προσγειώθηκαν απότομα στην πραγματικότητα και υποχώρησαν από την κορυφή (8-3), ενώ είχαν ως διακριθέντες τους Μίροτιτς (19 πόντοι) και Ντέιβις (19 πόντοι, 5 κλεψίματα).
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 10-6 (4’), ωστόσο η Μπαρτσελόνα έτρεξε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά (11-10 στο 7’). Οι γηπεδούχοι έκαναν 7-0 και ξέφυγαν με +5 (20-15), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με δύο πόντους διαφορά (20-18) χάρη στα όργια του Μίροτιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «ομάδα του στρατού» κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ: με επιμέρους σκορ 12-3 μετέτρεψε το εις βάρος της 25-23 σε 28-35 (16’). Το σόου των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, όταν και έτρεξαν 14-4 για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +13 (38-51).
Με προσωπικό σερί 5-0 του Μίροτιτς, η Μπάρτσα πλησίασε στις αρχές της τρίτης περιόδου (43-51 στο 22’). Εντούτοις, ο φόργουορντ των γηπεδούχων ήταν απελπιστικά μόνος και δεν είχε ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Με τον Τζέιμς να αναλαμβάνει δράση, η ΤΣΣΚΑ απομακρύνθηκε εκ νέου με επιμέρους 9-2 (45-60 στο 24’).
Το κρεσέντο των παικτών του Ιτούδη συνεχίστηκε, ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο της συγκεκριμένης περιόδου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και έτρεξαν σερί 12-0 για να εκτοξευθούν στο +26 (50-76 στο 30’).
Όπως είναι φυσικό, το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση για… αστεία. Το τελικό σκορ 67-96 χάρισε μια δικαιότατη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προσγείωσε απότομα την Μπαρτσελόνα.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-51, 50-76, 67-96.