Τυφώνας ΠΑΟΚ, διέλυσε τον ΓΣΛ-Φάρο και πάει πλέιοφς

Ο «Δικέφαλος» έφτασε στο +15 στη λήξη της πρώτης περιόδου και στο 58-30 στο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

Κορυφαίοι των «ασπρόμαυρων» ήταν οι Πέτεγουεϊ με 13 και οι Τζόουνς, Χαραλαμπόπουλος με 11.

Η άμυνα του Φάρου ήταν εκτός στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και έτσι ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα, μοιράζοντας συνολικά 28 ασίστ και ευστοχώντας σε 15 τρίποντα.

Έπειτα από ένα τρίλεπτο που ο ΓΣΛ ήταν ανταγωνιστικός, ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» με όλους τους παίκτες του να σκοράρουν και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 19-5, φτάνοντας στο 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +22 με το τρίποντο του Κατσίβελη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +28.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, οι Τζόουνς και Πέτεγουεϊ έκαναν ότι ήθελαν και διατηρούσαν ένα +30 γαα τον «Δικέφαλο» και το τριααντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +39. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +43 και κυμαινόταν κοντά στο +40, πλην της ώρας που ο Φάρος μείωσε στο -35.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 7 (1), Τζάκσον 7, Γκος 9 (3), Τζόουνς 11 (1), Πέτεγουεϊ 13 (3), Κρουμπάλι 9 (9 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2)

ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ, Μαραγκός 9, Σάφτεναρ 4, Παπαντωνίου 4, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 6, Μπαρτ 4, Φενέρ 8 (2), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1)